Herbert von Karajan, jeden z nejslavnějších dirigentů všech dob, o něm prohlásil, že je to druhý Šaljapin. Poctu vysekl gruzínskému pěvci Paatu Burchuladzemu, jehož bas v sobotu spolu se sopránem Márii José Siri z Uruguaye ozdobí operní galakoncert v budějovické sportovní hale.

Vystoupení, jež začíná v 19 hodin, zakončí Hudební slavnosti Emy Destinnové a zároveň připomene tuto světově proslulou divu, která zemřela právě v jihočeské metropoli.

Zpěváci, jež doprovodí Filharmonie Brno vedená Leošem Svárovským, nabídnou řadu slavných árií. Například z Mozartova Dona Giovanniho, Čajkovského Eugena Oněgina, Verdiho Nabucca či duet z jeho Síly osudu, který galakoncert uzavře.

„Jsem zvědav na Aleko od Rachmaninova, to je pro mě neznámá opera. Jsou připravené dva přídavky: Michaela z Carmen a Árie o pomluvě z Lazebníka sevillského,“ řekl ředitel slavností Antonín Kazil.

Pětapadesátiletý Paata Burchuladze se narodil v Tbilisi. V roce 1985 vyhrál mezinárodní soutěž Luciana Pavarottiho, rok poté se stal sólistou gruzínské opery.

„Je světově uznávaný, navíc basů jsme tady moc neměli. Debutem v Covent Garden, rolí Ramfise ve Verdiho Aidě, kde zpíval spolu s Katiou Ricciarelli a Pavarottim pod taktovkou Zubina Mehty, vkročil definitivně mezi hvězdy operního světa,“ upozornil Kazil s tím, že je zejména uznávaným interpretem Borise Godunova.

Vstupenek je ještě dost

Sopranistka Maria José Siri studovala původně hru na klavír, ale život se jí změnil, když na hudební škole v Montevideu přestoupila na zpěv. Při mezinárodní soutěži v Andoře si jí všimla rumunská sopranistka Ileana Cotrubaş, nabídla jí soukromé hodiny a kariéra se rozjela.

„Dnes je její pěvecký repertoár velmi rozsáhlý a počet významných pódií neustále přibývá. Kromě operní tvorby se zabývá též hudbou duchovní a koncertními díly,“ doplnil šéf festivalu.

Slavnosti Emy Destinnové, které se letos odehrály již po jedenadvacáté, každoročně uctívají památku pěvkyně, která za svůk život (1878–1930) zvládla přes 80 rolí, byla primadonou berlínské opery a v newyorské Metropolitní zpívala po boku jednoho z největších tenorů Enrica Carusa.

Ceny vstupenek na koncert se pohybují od 100 do 370 korun. „V hale je tolik místa, že lístků je ještě dost. Zájem je poměrně slušný, pořád se tam dají přidávat židle. Lepší místa jsou pochopitelně pryč, ale stále se tam ještě lidé vejdou. Pěvci už přijeli a zkouší, je to všechno v pořádku, věřím, že to dopadne podle představ,“ uzavřel Antonín Kazil.