Letos ji získalo 50 umělců, osmdesátiletá dáma žijící v Českém Krumlově je mezi nimi jediná Jihočeška. Kromě ní obdrželi ocenění Marie Rottrová a Hana Zagorová, herci Jana Hlaváčová, Josef Abrahám, Alois Švehlík nebo hudebník Jiří Stivín.

O cenách rozhoduje Nadace Život umělce. Inge Švandovou – Kouteckou nominoval Klub přátel JD a raduje se, že úspěšně. „Jedná se o celonárodní prestižní cenu. Předávání se konalo začátkem listopadu v pražském Radiopaláci, kam Inge bohužel nemohla ze zdravotních důvodů přijet. Cenu jí proto včera předal ředitel Jihočeského divadla Lukáš Průdek,“ řekl za klub Miloš Dědič.

Operní režisérka Inge Švandová - Koutecká (archivní snímek).Inge Švandová – Koutecká se narodila 13. června 1936 v Praze – s vděkem vzpomíná na maminku malířku a na tatínka, architekta a scénografa, který spolupracoval i s Oldřichem Novým a Karlem Hašlerem. Studovala operní režii a zpěv na AMU. Nejdřív působila v JD, pak v Plzni, Opavě a na dalších scénách doma i v zahraničí. Režírovala 130 oper, tři z nich v Národním divadle, devět před otáčivým hledištěm v Krumlově včetně velkolepě pojaté Zuzany Vojířové, kterou napsal Jiří Pauer přímo pro točnu. Podílela se na krumlovských Slavnostech pětilisté růže, učila zpěv na budějovické konzervatoři, jejím žákem byl i Tomáš Studený, dnešní šéf opery JD.

„Ačkoliv se jmenuji Švandová, můj život moc švanda nebyla, osud se se mnou příliš nemazlil. Ale zvládla jsem to a uměla se radovat z úspěchů i z nezapomenutelných vztahů k vzácným lidem a přátelům. Neboť jak napsal F. X. Šalda, smích je trenér lidské duše. Já ji trénuji. Dělejte to, prosím, taky,“ vzkázala v knižním rozhovoru Můj život s operou, jejž s ní vedl Jan Vaněček.

Jedním z jejích přátel je František Ringo Čech. Mimo jiné o ní řekl: „Škoda, že nepůsobila víc v Národním divadle. Má můj velký obdiv za výjimečný a vytříbený vkus pro operu.“  (vkc, van)