Premiérou komedie Mira Gavrana Vše o ženách zahájí budějovický divadelní soubor J.K. Tyl ve středu v 19 hodin novou sezonua oslaví tak i 115 let trvání a rovněž získání nového působiště. To našel po dvou letech hledání pod křídly Jihočeské krajské organizace Pionýr v jejím objektu ve Čtyřech Dvorech. Soubor, v němž nyní funguje víc než 50 členů všech věkových kategorií, tak našel stálou scénu v Divadle U Kapličky na Husově třídě.

Třiapadesát let působil amatérský soubor v areálu JČE a později E.ONu na Lannově třídě v centru města. Zde odehrál ročně kolem 60 představení pro děti i dospělé, ale situace se změnila odstěhováním firmy E.ON a prodejem budovy. Během oněch dvou „bezdomoveckých“ let bylo divadlo nuceno omezit vystoupení, která se konala v pronajatých sálech na Malé scéně v Metropolu, ve Slavii, na Včelné či Hluboké. Problémem bylo i zkoušení v improvizovaných podmínkách, ale přesto stačil soubor za tu dobu nastudovat čtyři nové tituly.

Čtěte také:

Podle slov Petra Nováka, zastupujícího organizaci Pionýra, sami nabídli souboru možnost pouze za úhradu provozních nákladů. Představení skvěle doplní paletu tamější činnosti a smysluplně zvýší využití sálu, do jehož rekonstrukce a úprav instituce investovala již okolo 200 000 korun. Vkladem souboru bylo zase technické vybavení, které tak může být využíváno i při jiných akcích.

„Od dubna jsme zkoušeli již v tomto objektu v klubovně. Kromě komedie Vše o ženách, která bude po zahájení 6.října mít ještě druhou premiéru o týden později, uvedeme pak 20.října v premiéře Voskovcovu a Werichovu Baladu z hadrů. Pro děti hrajeme poprvé v novém prostředí 17. října v 10 hodin pohádku O Růžence Šípkové a v listopadu se mohou malí diváci těšit na premiéru Babičky. Chceme se vrátit k původnímu cyklu hraní – a to ve středu večer pro dospělé a v neděli dopoledne nebo odpoledne pro děti,“ objasňuje program Silvie Vojíková, jednatelka souboru, ale také úspěšná autorka divadelních her.

A na scéně Divadla U Kapličky si ve dnech od 13. do 21.listopadu zahrají i všechny českobudějovické amatérské soubory v 11. ročníku přehlídky Budějcká Thálie.

„Byli bychom rádi, kdyby si malí i velcí diváci našli k nám cestu. Není to zase tak těžké a kromě toho, jak říká náš předseda, jsme jediné českobudějovické divadlo na levém břehu Vltavy,“ dodává Luděk Šindelář, místopředseda spolku J.K. Tyla, s povzbuzujícím optimismem.

A optimisticky naladí čtenáře i zachované ceny vstupenek 40 nebo 50 Kč pro děti, 50 pro studenty a seniory a 80 pro dospělé. Lístky lze zakoupit na www.cbsystem.cz anebo na místě hodinu před začátkem představení.