Soutok Vltavy a Malše je tak krásné místo, že si zaslouží oživení. Zhruba taková idea stála před sedmi lety na začátku akce Múzy na vodě. Dnes je z ní tradiční festival v Českých Budějovicích, který letos od 1. do 6. července přinese koncert Věry Špinarové, balet i španělské flamenco. Vstupné na všechny večery je zdarma.

„Myslím si, že oslovíme ty lidi, kteří třeba nemají odvahu nebo dost peněz chodit na takové akce. Dáváme jim možnost přijít se podívat na několik žánrů a třeba je zaujmou natolik, že se na něco z toho zaměří. Klíč k výběru byl ten, abychom v šesti večerech obsáhli balet, vážnou hudbu i něco z popu a folku,“ řekla vedoucí radničního odboru kultury Iva Sedláková.

Novinku v programu tvoří Remedios, večer plný horkých španělských rytmů ve stylu flamenca. Město chtělo tento žánr na festival již před dvěma lety, povedlo se to až nyní. Klasiku zastupují violoncellista Štěpán Švestka a dámský smyčcový Beladona Quartet, jenž zároveň předvede, jak se hraje jazz na vážnohudební nástroje. Tradičně se představí balet Jihočeského divadla, tentokrát s programem Oheň na vodě II.

Po mnoha letech přijede do krajského města Orchestr Gustava Broma. „Myslíme si, že swing do těch večerů patří, aby byla pohoda. Gustav Brom je legenda, má špičkové hudebníky jako trombonistu Svatopluka Košvance nebo trumpetistu Jaromíra Hniličku. Jsme rádi, že jsme ho sem dostali,“ popsala Sedláková. Pro závěrečný večer chtěli dle jejích slov vybrat bonbonek, kterým se stane zpěvačka Věra Špinarová se skupinou Adama Pavlíka.

Premiéra na vodním pódiu čeká skupinu, která festival zahájí: Cimbal Classic, jenž má jihočeské kořeny, protože vznikl před 20 lety jako doprovodný ansámbl Vlasty Redla na Okolo Třeboně. V repertoáru má směs folku, swingu a lidovek.

„Já se přiznám, že o tom moc nevím, jen kamarádka Alena Binterová říkala, že to má moc pěknou atmosféru. Je to premiéra, a proto se těšíme,“ popsal šéf kapely, cimbalista a zpěvák Dalibor Štrunc. Vzhledem k tomu, že většina publika je uslyší poprvé, zahrají průřez tvorbou. Zpestřením bude nový člen kapely mandolinista Martin Krajíček. „Zvuk s ním je jiný, méně klasický a komorní, než jsou naši posluchači zvyklí. Na vodu to bude to pravé ořechové,“ věří Štrunc.

Hraje se na dvou zastřešených pontonech, velkých deset krát deset metrů. Pro návštěvníky připraví pořadatelé lavičky a židle. „Ostatní buď stojí, nebo si vezmou svou piknikovou deku a své židličky. Všimla jsem si, že lidé třeba ani nechtějí koukat na tu produkci, a protože ozvučení je dost kvalitní, tak leží na trávě a vnímají to po svém,“ doplnila Sedláková.

Návštěvnost se pohybuje kolem dvou až tří tisíc lidí, i když třeba na koncert Lucie Bílé dorazilo osm tisíc fanoušků. Podstatnou roli hraje počasí, a jelikož se má citelně ochladit, vzkazují organizátoři, aby se na to diváci připravili a vzali si s sebou deky. „Lidé to prožívají hodně společně, spojuje je, že vnímají něco stejně, a je to zážitek i z toho, že se sejdou,“ dodala Sedláková.

Program

Pátek 1. července
Cimbal Classic
Sobota 2. července
Beladona Quartet a Š. Švestka
Neděle 3. července
Remedios – španělské rytmy
Pondělí 4. července
Oheň na vodě II – balet
Úterý 5. července
Orchestr Gustava Broma
Středa 6. července
Věra Špinarová

Začátky: 21.30
Vstup: Zdarma