Replika historického vozu, v němž se po koněspřežce převážela sůl, se v Českých Budějovicích jen tak neobjeví. Spory o pozemky, na které se mělo Muzeum koněspřežky rozšířit (Deník 7. září), totiž stále trvají, bude se je pokoušet urovnat hejtman Jiří Zimola. Jihočeské muzeum, které o odkaz koněspřežky pečuje, proto nemohlo podat žádost o dotaci v plánované výši 2,2 milionu korun 
a připravilo jen projekt polovičního rozsahu.

Spor se vede o 19 metrů čtverečních, jež patří firmě Koh-i-noor holding (KIN). Jihočeské muzeum chtělo právě tam postavit například kolejiště. Jenže vzájemná jednání se zadrhla. Ředitel muzea Pavel Šafr upozornil, že je nutné vyjednat podobu expozice s generálním ředitelem KIN Vlastimilem Břízou a vyřešit majetkové poměry.

„Jestli nakonec původní projekt klapne, tak už nebudou peníze, které se teď nabízejí z EU. Kdyby se to nepovedlo, byla by to ostuda nás všech. Když jde o 19 metrů čtverečních, možná bych očekával, že pan generální udělá gesto a dá nám je za korunu," řekl Pavel Šafr.
Problém bude nyní řešit Jiří Zimola. KIN požádal právě jeho o další jednání. Hejtmanovou ambicí je, aby se s firmou dohodl co nejdříve, s ředitelem Vlastimilem Břízou již mluvil před časem.

Pomůže ministryně?

„Jen nesmí být obě strany zatvrzelé. Je čas, aby se jednalo bez jakýchkoli emocí, a pokud toho nebude schopen pan Šafr, musí to absolvovat někdo jiný, je potřeba odhodit osobní záležitosti. Za to, že se jednání nikam neposunula, leží velká zodpověnost na kolegovi Štanglovi i řediteli muzea," reagoval včera Jiří Zimola.

Nejstarší železnice na evropském kontinentě tak stále čeká na důstojný 'pomník' ve městě, odkud vozy vyjížděly. Zatím je strážní domek stále sevřen dvěma obchodními domy a neví o něm ani řada místních. Pomoci by mohlo ministerstvo kultury, když pošle peníze na obnovu kulturní památky.

„Je možné z některého programu poskytnout příspěvek na obnovu Muzea konespřežky. Aktuálně ale nemám zprávu o tom, že by se na nás vlastník s takovou žádostí obrátil. Připomínám, že práce musejí směřovat k zachování a obnově kulturní památky, nelze poskytnout prostředky na vybavení muzea a modernizaci," vzkázala mluvčí ministerstva Markéta Ševčíková. Muzeum také může požádat o státní dotaci na konkrétní mimořádnou kulturní akci.

Změní se aspoň strážní domek

Jestli klapne alespoň menší projekt Jihočeského muzea, promění se během příštích dvou let vnitřek strážního domku. Návštěvník tak pozná, jak žil vechtr neboli nádražák, který hlídal koněspřežní vlaky. „Máme kamenné stoličky, podkovy nebo jízdenky, k tomu přidáme z našich sbírek dobové vybavení," plánuje Pavel Šafr.

Otázkou je, co z plánů zbyde. Do věci se totiž vložil KIN, který zvažuje, že Muzeum koněspřežky koupí a propojí ho se svou historickou expozicí tužek. Avizoval rovněž, že by investoval do rozvoje budovy. „Pracujeme na podkladech, finanční rozvaze a projektu 
k odkupu," potvrdil mluvčí KIN Martin Doležal.

Spojení koněspřežky a tužek ovšem Pavel Šafr odmítá. Nevidí jediný důvod, proč by kraj měl muzeum koněspřežky prodávat soukromému podnikateli. „Je to národní kulturní památka, my se o ni staráme velmi pečlivě," komentoval věc Šafr.