Na 50. ročníku celostátní přehlídky experimentujícího divadla Šrámkův Písek diváci od 27. do 29. května uvidí 15 nejzajímavějších představení roku z celé země. Doporučily je poroty na deseti krajských přehlídkách. Přijede na 150 účastníků.

„Jedná se o amatérské soubory, které experimentují a zkouší, co vydrží diváci nebo herci, nebo co už naopak nevydrží ani ti na jevišti, ani v hledišti. Nebo se aktéři přemísťují z místa na místo v průběhu inscenace a hrají všude možně, jen ne v divadelních prostorách. Jiní jdou za hranice minimalismu a nedělají téměř nic, propojují několik her v jednu,“ řekla za pořadatele Lenka Novotná.

Inspirativní představení přiveze v sobotu divadlo VOSTO5, svůj Teatromat zahraje v Divadle Fráni Šrámka. Organizátoři k výročí vydali brožuru 2001 až 2010 aneb Deset posledních ročníků ŠP. V porotě svou účast přislíbili Alena Zemančíková, Jan Císař, Jiří Adámek, Vladimír Hulec a Ján Šimko.

V doprovodném programu se představí několik hudebních uskupení. Asi nejznámější je hip hopová formace Prago Union, která letos získala Anděla, a na přehlídce zahraje v sobotu od 21 hodin v Pí Local Clubu. Z jiného žánru bude Slabikář trampingu, který v pátek ve 20 hodin otevřou hudebníci Luboš Hrdlička a Petr Sejk v Divadelní kavárně.

Divadelní jubilejní maraton se uskuteční v Divadle Pod čarou, Kulturním domě, Divadle Fráni Šrámka, Divadelní kavárně, v kostele sv. Kříže a v Pí Local Clubu. Více na www.artama.cz.

(čtk, vkc)