Nostalgie starých časů dýchne na návštěvníky, kteří se vypraví do Weisova domu ve Veselí nad Lužnicí na výstavu Kornouty plné tónů. Husitské muzeum tam prezentuje svět starých gramofonů ze sbírky pražského sběratele Martina Stránského.

Do konce září lidé mohou na výstavě obdivovat mechanické gramofony nejenom z českých dílen, ale také z Německa, Británie a Francie. Nejstarší jsou z počátku 20. století, z roku 1904. Kromě dříve běžně používaných uvidí lidé i gramofon cestovní a také několik luxusních kousků. Pocházejí z Anglie a dříve nebyly brány jen jako hrací skříňka, ale plnohodnotný kus nábytku.

Nejcennějším exponátem je předchůdce gramofonu - fonograf z roku 1908. Každý z vystavených gramofonů a fonografů je plně funkční. Nejstarší gramofony vydrží na dvacet otočení klikou hrát zhruba čtyři minuty. Po každém přehrání desky se musí měnit jehla.

Kdo by si chtěl staré hrací skříňky nejenom prohlédnout, ale i poslechnout, může tak učinit už jen do této neděle, od 9 do 17 hodin. Po 30. září muzeum až do května 2013 zavře.