Hned dva velké letní festivaly připravily na tento víkend své zimní verze. Mighty Sounds, plný ska a punku, si vybral Strakonice, Okolo Třeboně umístil projekt Klasika na jihu, tentokrát s Jiřím Stivínem, do lázní. Na jih zamíří i další osobnosti, Jan Spálený hraje v sobotu v Budějovicích a Irena Budweiserová v neděli v Táboře.

Jazzman Jiří Stivín se představí s komorním orchestrem Jiřího Pelanta v sobotu v lázních Aurora. „Koncert, který začne v 19 hodin, naváže na naši akci Nezmaři + Jihočeská komorní filharmonie, která loni přilákala do lázeňského města tisíce lidí,“ řekl ředitel festivalu Okolo Třeboně Pavel Barnáš.

Pelantův soubor tvoří hudebníci ze Symfonického orchestru Českého rozhlasu. Zazní díla Vivaldiho, Telemanna, ale především skladby Stivína.

Dárek ke vstupence

„Loni jsme projekt Klasika na jihu spustili koncertem Nezmarů a filharmonie. Myslím, že letošní pokračování bude stejně hudebně vzrušující,“ uvedl Barnáš s tím, že kdo si koupí vstupenku přes web www.okolotrebone.cz, získá jako dárek nahrávku Cimbal Classicu a Polajky.

Okolo Třeboně oslaví příští rok 20 let. Program už organizátoři ladí a připravují koncert podobný tomu, jaký letos v zámecké zahradě odehrál Jaromír Nohavica. Již nyní se mohou folkové i rockové kapely hlásit do soutěže Houpací kůň, která podporuje talenty.

Zimní varianta Mighty Sounds, který letos přitáhl do Tábora rekordních 12 000 lidí, startuje v sobotu úderem 18. hodiny ve strakonickém kulturním domě. Pět kapel zastupuje pilíře festivalu, tedy ska, punk, rock’n’roll, reggae a disco.

„Na této velice kvalitní party se postupně představí kapely Fast Food Orchestra, Prague Conspiracy, Queens of Everything, Pub Animals a Rocket Dogz,“ upřesnila za organizátory akce Markéta Štěchová.

Oba festivaly už spustily předprodej vstupenek. Permanentku do Třeboně zájemci pořídí za 499 korun přes web, čímž ušetří polovinu ceny.

Mighty Sounds nabízí prvních 500 lístků za 590 korun. Pokud bude třídenní vstupenka stát příští rok jako letos, uspoří fanoušci tři stokoruny. Mighty již také zveřejnili první jméno: dorazí americká punkrocková legenda The Causalties.

Kromě velkých jmen zmíněných v úvodu se na jihu tento víkend odehraje ještě několik menších, ale rovněž zájmuhodných koncertů.

Například folková Epy de Mye se v sobotu poprvé předvede na své domovské scéně v Týně nad Vltavou s novým kytaristou Dušanem Vainerem. Hostem večera s názvem Epycentrum v klubu Špejchar bude lídr bluegrassového Copu Míša Leicht. Zazpívá písně ze své sólové desky Je to dobrý…nebe je modrý. Začíná se v 19.30 hodin.

„Epycentrum je výjimečné v tom, že hrajeme pouze komorní akustický set bez zapojených nástrojů,“ popsala zpěvačka a kontrabasistka Lucie Cíchová. Kromě ní je členem kapely zpěvák, kytarista a autor všech písní Jan Přeslička.

Kdo má rád křížení žánrů, může zajít v neděli do budějovické Solnice. Jediný koncert v Česku tam má americké experimentální duo Ahleuchatistas.

„Přímočarost a post-punkové cítění taví do kompozic. V jejich tvorbě rezonují vlivy od punku přes hardcore, noise, blues, rock a freejazz až po elektronickou či etnickou hudbu. Ignorují dogmata a oslavují svobodu hry,“ nastínil dramaturg Jaroslav Bašta.