České Budějovice si nechají vypracovat studii o budoucí podobě točny v Českém Krumlově. Rozpracuje tři možnosti, a to ponechat otáčivé hlediště v tamní zámecké zahradě, najít pro něj jiné místo ve stejném městě nebo ho přesunout do Českých Budějovic. Studie by měla odpovědět na to, kde by byly podmínky pro točnu nejlepší.

Unikátní technická zajímavost slouží pro letní sezonu Jihočeskému divadlu, které zřizuje město České Budějovice. To proto musí rozhodnout o budoucnosti 'otáčka'. Točna může být v zámecké zahradě do konce roku 2015. Loni v březnu se na tom dohodli zástupci ministerstva kultury, města a Jihočeského kraje.

„Nejde o řešení krátkodobé, je to otázka řešení na několik desítek let,“ řekl ředitel Jihočeského divadla a zároveň českobudějovický radní Jiří Šesták. Dosud se totiž situace řešila tak, že hlediště, které památkáři právě nemilují, dostávalo vždy krátké prodloužení nájemní smlouvy. Nikdy ale nezískalo jistotu na delší dobu. „ Teď se musí učinit zásadní rozhodnutí,“ zdůraznil Šesták a připomněl, že pro České Budějovice už je studie umístění hotova z roku 2006. Podle ní by otáčivé hlediště mohlo být ve Stromovce.

Současné umístění točny s sebou podle Šestáka nese velké problémy. Je na místě, které nepatří Českým Budějovicím, pro jeho provoz jsou stanoveny velmi přísné podmínky. Divadlo není schopné všechny dodržovat, poznamenal Šesták. Navíc nájemné za točnu zvedl Národní památkový ústav o 100 procent na dva miliony ročně.

Divadlo navíc Českému Krumlovu odvádí téměř 20 procent z výnosů ze vstupného, to loni činilo zhruba 2,6 milionu korun. Studie tak musí zohlednit i ekonomická hlediska umístění točny a to, zda je možné stávající problémy odstranit. Pokud by město chtělo na obnovu nebo novou stavbu točny čerpat peníze z evropských fondů, musí o tom rozhodnout do roku 2013, kdy končí plánovací období evropských dotací.

Existence točny se nelíbí památkářům a zástupcům UNESCO, na jejímž seznamu kulturního dědictví je historické centrum města se zámeckým areálem zapsáno od roku 1992. Rozhodnutí o dalším osudu točny brání nejen nejednotnost názorů zainteresovaných stran, ale především nedostatek peněz. Na každé řešení jsou třeba řádově stamiliony korun.

Vlastníkem zámecké zahrady je stát, respektive Národní památkový ústav. Točna se v zámecké zahradě poprvé objevila v roce 1958. Časem se hlediště rozrostlo, dnes pojme 658 diváků. Ze zahrady měla být odstraněna už na jaře 1999. Ministerstvo kultury několikrát rozhodlo o prodloužení její životnosti. (win, čtk)