Loni tato akce přilákala 10 000 lidí. Již potřetí pořádají v rakouském Linci Muzejní dny, během čtyř dní od 18. do 21. února se člověk s jednou vstupenkou v ceně deset eur dostane do devíti muzeí, galerií a na několik zvláštních prohlídek.

Záběr je široký: stálé sbírky a expozice jmen jako Schiele či Klimt, řada krátkodobých výstav. Moderní a současné umění v Lentos, futuristické věci v Ars Electronica Center, fantaskno i děsivo v Landesgalerie, průmysl v Ocelovém světě, zvířata, rostliny, horniny a minerály v Biologickém centru, k tomu archeologie a dílny pro děti.

„Akce s názvem Museum Total, s atraktivním programem a velmi příznivým vstupným, má přilákat nové publikum k umění a kultuře,“ řekl Georg Steiner, ředitel lineckého Turistického svazu.

Důraz kladou pořadatelé na rodiny s dětmi, je to jejich nejdůležitější cílová skupina. Potvrdil to zemský hejtman Horního Rakouska Josef Pühringer. Akci Museum Total považuje za zhmotněnou vizi budoucnosti. „Když naše muzea představíme společně, mnohem víc zazáří jejich rozmanitost. Je to náš muzejní poklad,vzkazujeme tím: tohle všechno můžeme nabídnout,“ řekl hejtman.

Například Muzeum umění Lentos, jeden z nových symbolů města s plochou 2500 metrů čtverečních, má v depozitáři 1700 obrazů, 12 000 grafik a 1200 fotografií. Ke špičkám sbírky patří Gustav Klimt, Egon Schiele, Oscar Kokoschka i autoři se vztahem 
k Česku Jiří Kolář, Lusia Kasalicky a Anton Hanak. Muzejní dny přinášejí poslední možnost, jak si prohlédnout výstavu Krkavčí matky, která sleduje, jak se proměnila mateřská role za posledních sto let. Zahrnuje na 200 exponátů, malby, sochy, fotky i video.

V Linci pořádají od 18. do 21. února Muzejní dny. Do devíti galerií a muzeí bude společné vstupné 10 eur, program míří hlavně na rodiny s dětmi. Snímek z výstavy Krkavčí matky v Muzeu umění Lentos, trvá do 21. února.

„Jde o obrazy matky od roku 1900 do dneška. Supermatka, nebo bezdětná? Jako by se zdálo, že dnes musí být matka buď perfektní, nebo na mateřství rezignovat. Ale role matky má mnohem víc poloh. Výstava ukazuje životy matek mezi kariérou, dětmi a konzumem,“ řekl Gernot Barounig, obchodní ředitel Lentos. Pro děti od čtyř let nabízí muzeum průvodce výstavou 
i workshop Namaluj mámu.

Lineckou archeologii představuje Nordico Stadtmuseum. Sahá od raného středověku až ke konci monarchie, oblouk zhruba 1200 let. Pro děti připraví akci Tajná poselství, kdy částí expozice půjdou 
s baterkou v ruce, páteční komentované prohlídky budou zase končit ochutnávkou pivních specialit.

Na objevovací cestu světem vědy a techniky zve Stahlwelt, Ocelový svět. „Hravou formou lidé poznají, co je crashtest, proč se musí ocel chránit před korozí, proč je jí tolik druhů, rodinné prohlídky zavedou i k horkým obrům. Výjimečné pohledy slibuje okružní jízda historickou diesel lokomotivou,“ řekl šéf Ocelového světa Christoph Hain.

Na mladé publikum cílí Landesgalerie, její aktuální výstava mísí fantaskno a groteskno v umění, pracuje s iluzemi, kouzly, mýty, pohádkami, ale i s děsivými věcmi. Jde zároveň o doplněk výstavy Alfreda Kubina. Pro děti chystá galerie mj. workshop, kde budou vyrábět miniaturní monstra.

V Linci pořádají od 18. do 21. února Muzejní dny. Do devíti galerií a muzeí bude společné vstupné 10 eur, program míří hlavně na rodiny s dětmi. Snímek z výstavy Krkavčí matky v Muzeu umění Lentos, trvá do 21. února.Přírodní, kulturní a uměleckou historii regionu přibližuje Schlossmuseum na ploše přes 10 000 metrů čtverečních. Jednou ze stálých expozic je Příroda: objekty, modely, interaktivní věci i živá zvířata v akváriích. „Lákadlem je desetimetrový model žraloka,“ řekla za muzeum Gerda Ridler. I zde plánují dílny a rodinné prohlídky.

Svět datlů, strakapoudů či žlun, souhrnně šplhavců, ukazuje výstava v Biologickém centru. Provádí jejich životním prostředím včetně polopouští Jižní Ameriky a tropických deštných pralesů na Kostarice.

Rozmanitost vládne instituci OÖ Kulturquartier. Jeho zástupkyně Maria Falkinger doporučuje expozici, do níž svůj umělecký vztah matky 
a syna obtiskli Eva a Ulrich Boschovi. A pro akci Museum Total vymysleli několik programů. V bývalém klášteře se při zvláštních prohlídkách půjde po stopách žačky někdejší církevní dívčí školy. „Dále zveme děti na Suuuper Family, veselý přírodní workshop 
s květinami i trávou, který jim přinese domů kousek jara. Při něm chceme motivovat rodiče a prarodiče, aby to prožili společně s dětmi, tvořili dohromady,“ řekla Maria Falkinger.

Kulturní výlet do Lince je 
o víkendu možné znásobit návštěvou Hudebního divadla. 
V pátek dává pohádkovou operu Hänsel a Gretel určenou dětem od šesti let, v sobotu od 14 a 16 hodin nabízí prohlídky nové budovy, na ně stojí lístky pět eur.
„Museum Total a jeho pestrý program nabízí všem, aby nacházeli souvislosti a objevovali nové,“ shrnul Georg Steiner.

Muzejní dny v LinciTermín: 18. – 21. únor

Seznam muzeí a galerií
• Ars Electronica Center
• Lentos Kunstmuseum
• Schlossmuseum
• Landesgalerie
• Nordico Stadtmuseum
• OÖ Kulturquartier
• voestalpine Stahlwelt
• Biologiezentrum
• Stifter Haus

Společné vstupné
• Dospělí: 10 eur
• Děti do 14 let: 5 eur

www.museum-total.at