Novým českobudějovickým suvenýrem se stala poněšická pálenka ve speciálních upomínkových lahvičkách s vyobrazením Černé věže nebo Samsonovy kašny, unikátní jihočeské čokoládové bonbony plněné touto pálenkou, nebo perníčky s pivním motivem. Více než dvacet upomínkových předmětů tak představila jako výsledek právě realizovaného projektu Jihočeská centrála cestovního ruchu.

„Projekt vznikl z potřeb podnikatelů. Úkolem bylo vytvořit propagační suvenýry, kterými by se město prezentovalo a turisté si mohli něco jako upomínkový předmět odvézt. Při přípravě těchto reprezentativních a zároveň tradičních suvenýrů jsme spolupracovali s regionálními výrobci a řemeslníky, kteří produkují zajímavosti pro region typické a svým způsobem unikátní,“ zmínil projektový manažer Jihočeské centrály cestovního ruchu Petr Štumpf.

Vedle zmiňované pálenky zabalené v šesti druzích různě velkých lahviček s pevným nebo korkovým víčkem (cena od 60 do 80 Kč), budou mít informační a kulturní centra možnost nabízet turistům a návštěvníkům metropole také chutné bonbony s ořechovou, višňovou, hruškovou pálenkou nebo medovinou (12 Kč nebalené, 16 Kč balené). „Dosud jsme zaznamenali, že čokoládové bonbony se všude plní pouze trestí nebo náhražkou. Čokoláda je totiž náchylná na leptání alkoholem, takže ty českobudějovické plněné alkoholem z poněšického lihovaru jsou unikátem,“ poznamenal Štumpf a zmínil dalších patnáct druhů upomínkových předmětů, na nichž pracovali například členové Ars Klubu.

Motiv Černé věže tak zdobí například keramické hrníčky, tradiční perníčky nebo trička. „Myslíme si, že by město své určité tradiční suvenýry mělo mít, proto jsme projekt podpořili. A nejlepší suvenýry a dárky jsou ty, které se dají zkonzumovat,“ uvedla náměstkyně primátora Ivana Popelová.

K obeznámení výrobců s potenciálními odběrateli, jako jsou hoteliéři, galeristé či zástupci informačních center, uspořádala Jihočeská centrála cestovního ruchu také workshop (pracovní setkání) a pro zjednodušení distribuce předmětů od výrobců k zákazníkům pak bude sloužit objednávkový systém suvenýrů přes internet.

„Tato databáze předmětů a jejich dodavatelů však není uzavřena a počítáme s tím, že se bude dál rozšiřovat,“ dodal Štumpf.