Vzdálenou exotikou dýchají snímky, které českobudějovická fotografka Růžena Švecová vystavuje v českobudějovické Galerii Nahoře. Jarní výstavu jejích fotografií nazvaná Země zaslíbená – Izrael potrvá ještě až do prvního květnového dne.

Pohled na svět přes hledáček fotoaparátu se u Růženy Švecové, která kouzlu fotografování podlehla už v patnácti letech, v průběhu let poněkud měnil. Její práce prokazují viditelný vzestupný vývoj, na čemž se podílelo nejen její aktivní členství ve skupině Fotos, ale i vliv osobností jihočeské fotografické scény - Jana Hampla a Aloise Timra.

Ačkoliv i náměty zachycované aparátem Růženy Švecové doznávají změny, dvě témata zůstávají v její přízni na výsluní trvale. Jedním z nich jsou milované České Budějovice, kde prožila celý život, a druhým Izrael, který navštívila již dvakrát. Tahle vzdálená země, plná biblických odkazů a pestrých kontrastů, ji zaujala natolik, že vytvořila celý cyklus záběrů, o něž se nyní podělí s vnímavými návštěvníky galerie.

„Vystavovaný soubor rozdělila autorka do tematických skupin – lidé, příroda, klenby, oltáře a detaily. Ale z každé z nich bez výhrady vyzařuje tamní zvláštní atmosféra, kterou se Růženě Švecové povedlo zdařile zachytit,“ dodává k výstavě kurátorka Galerie Nahoře Bohuslava Maříková.