Je růžový, měří 21 centimetrů a jmenuje se Kuky. Plyšový medvídek je hlavním hrdinou filmu, jehož předpremiéru uvede ve středu od 18 hodin v budějovickém multikině režisér Jan Svěrák. Držitel Oscara ve snímku Kuky se vrací zkombinoval hraný a animovaný loutkový příběh, plný akčních scén a vtipných dialogů.

Divák filmem putuje s šestiletým Ondrou, který trpí astmatem, a tak ze 'zdravotních důvodů' musí pryč i jeho oblíbená hračka - růžový medvídek. Když ho maminka vyhodí do popelnice, začne pracovat chlapcova fantazie, v níž prožívá Kukyho dobrodružství v neznámém přírodním světě.

Jak celý nápad vznikl? Jan Svěrák chtěl původně natočit film v přírodě, nízko u země, z pohledu psa, který přežije záplavy. Dalšími postavami měl být kámen a klacek, kteří, každý po svém, rovněž putují krajinou.

Vliv Františka Skály

„Jak jsem příběh vymýšlel a vyprávěl ho před spaním Ondrovi, rodily se další postavy. Vznikl medvídek Kuky a psa, který měl být původně hlavním hrdinou, jsme odsunuli do vedlejší role,” řekl Jan Svěrák.

Jednou z inspirací bylo výtvarné dílo Františka Skály, který poskytl režisérovi důležité rady. Postavička samotná se zrodila hned z prvních kreseb. A byl to opět režisérův syn Ondra, který byl pro otce jakousi branou do dětství.

„Před spaním jsem mu hrál s plyšáky divadýlko a vyprávěl mu o Kukyho putování. Zkoušel jsem, co na něj zabere, a často mne udivil, že bere věci jinak než dospělí - ne 'jako', ale velmi opravdově. I když se třeba smál, tak nepochyboval, že ten medvídek, co se mi omylem skutálel z břicha pod postel, tam asi něco dělá, a šel se na něj podívat,“ vzpomíná režisér.

Hlasy loutkám propůjčili Pavel Liška, Jiří Macháček i Jiří Lábus. Film uvede Svěrák ve středu v CineStaru od 18 hodin, po konci projekce bude beseda. Druhá jihočeská předpremiéra je v neděli od 15.45 hodin.

„Pro diváky máme jednu výzvu – mohou přijít do kina se svým oblíbeným plyšákem,“ doplnila manažerka CineStaru Svatava Kopečková.