Nechyběla bílá paní, zelený Raul ani prezident Václav Klaus. Autogramiády, besedy, setkání se spisovateli i autorská čtení a knihy s veletržní zlevněnou cenou přilákaly na holešovické výstaviště do Prahy tisíce natěšených čtenářů. Na 18. ročníku veletrhu Svět knihy 2012 od čtvrtka do neděle prezentovali svá díla také Jihočeši.

Oslavenec mezi knížkami

Ve čtvrtek 17. května se představil jihočeský rodák kardinál Miloslav Vlk, který ten den slavil 80. narozeniny. K jubileu vydal Popron Music jeho vzpomínky a duchovní texty na 2CD Ohlédnutí, vzpomínky a zamyšlení.
„Osmdesátiny jsou jubileem, se kterým se nemůžu schovat," říká kardinál.  „Je to čas určitého bilancování i objasnění některých mých kroků. Nahrávka přináší projevy, které charakterizují mé pohledy na určitou problematiku," říká  kardinál.

Zvukové memoáry obsahují vyprávění o dětství i o činnosti v církevních kruzích včetně   vzpomínek na papeže Jana Pavla II. Kardinál interpretuje i své meditace o smyslu křesťanských svátků.

Ve čtvrtek se na veletrhu představil také Hynek Klimek, kterému u vydavatelství GRADA vyšly první dvě knihy z edice Strašidlář – Mezi námi hradními strašidly a Mezi námi vodníky. „Přijel jsem obě knihy představit v doprovodu bílé paní a vodníka," říká Hynek Klimek. „Ilustrátorka Zdeňka Študlarová malovala obrázky dětem, které  měly o knihy velký zájem. Atmosféra byla úžasná a vynikající, proto sem rád jezdím," dodal  autor.

Pohádkový veletrh

Knihy podepisovali i další Jihočeši, např. Jan Bauer nebo  František Niedl. Pohádkové království představil jeho kancléř Marcel Goetz. „Je to skvělý festival, který všem doporučuji. Má vynikající úroveň, velkou návštěvnost a umožňuje osobní setkání se spoustou umělců. Jezdím sem rád už dvě desítky let," svěřuje se Marcel Goetz.
„Měl jsem tady i důležité jednání k našemu projektu jihočeských večerníčků. Na stánek za námi přicházelo hodně lidí, kteří nás znají léta. Jedna žena vzpomínala, jak jako dítě před deseti lety sháněla razítka do vandrovní knížky kapra Jakuba. Tenkrát jsme měli pár míst, dnes  už jich je 250," říká Marcel Goetz.

Toulavou kameru 14, knižní vydání oblíbeného  pořadu České televize, podepisovala s Markem Podhorským a Josefem Maršálem i spoluautorka Iveta Toušlová. Jihočeská rodačka dříve pracovala v Jihočeských listech, předchůdci Deníků. Nakladatelství Fragment potěšilo autogramiádou Zdeňka Svěráka a Jaroslava Uhlíře, jejichž zpěvníky vydávají, i setkáním s kreslířem Pavlem Kantorkem.

Na veletrhu se představil i rakouský spisovatel Josef Haslinger s knihou Jáchymov. Kniha z nakladatelství JOTA zachycuje osud hokejového mistra světa brankáře Bóži Modrého,  který byl v 50. letech s dalšími čs. reprezentanty nespravedlivě odsouzen.
Vzácným hostem byla spisovatelka Ruth Bondyová (1923), která od roku 1948 žije v Izraeli a přeložila do hebrejštiny čtyřicet českých knih. Na veletrhu převzala Cenu Jiřího Theinera za propagaci české literatury ve světě.