Novou ředitelkou táborského Divadla Oskara Nedbala bude od 1. července Linda Rybáková. Ta v něm nyní pracovala jako dramaturgyně. Ve funkci nahradí Karla Daňhela, který z pozice odchází po 26 letech. Rozhodli o tom ve čtvrtek krajští radní, jimž Lindu Rybákovou doporučila devítičlenná komise. O ředitelské místo se ve výběrovém řízení ucházelo pět kandidátů, členové komise vybrali dramaturgyni jednomyslně.

„Ona ten ústní přednes, co s institucí dělat, měla velmi rozumný a přesvědčivý. Má znalosti, protože zevnitř ví, o čem mluví, nejsou to žádné obecné řeči, které můžou vypadat hezky, ale jsou o ničem. Bylo to o divadle, co s ním dělat dál, aby se zvedla návštěvnost. Její ústní projev, způsob, jakým se k otázkám všech členů komise postavila, nás přesvědčil, že je jednoznačně nejlepší,“ řekl předseda komise Tomeš Vytiska (KSČM), krajský radní pro kulturu a školství. Jihočeský kraj je zřizovatelem divadla.

Linda Rybáková (39) Deníku řekla, že v divadle je stále co zlepšovat, ale myslí si, že je to instituce, která funguje na velmi slušné úrovni. „Byla jsem dnes celý den nervózní… Je to skvělý pocit a moc se těším… Myslím, že divadlo by se mělo jemně zmodernizovat, a to jak vizuálně, tak bych se zejména zaměřila na propagaci. Program je velmi slušný. V první fázi bychom potřebovali přitáhnout nové diváky, zejména z mladší generace, a na ně nejvíc funguje marketingová strategie, která je přímo osloví. To je asi nejpalčivější otázka: propagace a marketing. Někam se posunout. Stála jsem u toho, když jsme rekonstruovali web, a tím, že jsme zaváděli rezervační systém, který do té doby v divadle nebyl, se návštěvnost zvedla, to bylo evidentní. Tímto směrem se chci vydat,“ řekla Linda Rybáková.

Do funkce nastoupí 1. července, kdy nahradí odcházejícího ředitele Karla Daňhela (69). Ten je s rozhodnutím krajských radních spokojen, byl také členem výběrové komise. „Moje kolegyně má nejvyšší možné vzdělání, divadelní vědu, má bohatou praxi, zkušenosti z dramaturgické práce a je velmi pracovitá. K divadlu našla velice dobrý vztah, jak k zaměstnancům, tak k divákům a k celé profesi. Myslím si, že všechny atributy, které prokázala, vytváří veškeré předpoklady, že práci bude dělat dobře, a rád jí pomůžu,“ řekl Karel Daňhel.

ČTĚTE také:
Šéf divadla v Táboře končí po 26 letech. „Přišel čas", říká Karel Daňhel

Víme, kdo chce řídit táborské divadlo. Přihlásilo se pět lidí