Trubka, která se používala v době Rožmberků, umělecký přednes známého herce Josefa Somra i árie ze slavných oper. To všechno nabídne 23. ročník Hudebních slavností Emy Destinnové. Zahajovací koncert je již ve středu večer, kvůli nedostatku peněz ale festival letos nabídne méně akcí –  pouze šest vystoupení v Českých Budějovicích, jedno v Písku a jedno v Třeboni.

Úvodní koncert se uskuteční ve středu 22. srpna od 19.30 hodin v síni Otakara Jeremiáše v Českých Budějovicích. Představí se na něm Jihočeská komorní filharmonie pod vedením dirigenta Leoše Svárovského a pěvec Richard Novák. „Zazní biblické písně a bude to opravdu zážitek. On totiž věří tomu, co zpívá," komentoval ředitel festivalu Antonín Kazil.

Hudební slavnosti pokračují 28. srpna v třeboňském kostele svatého Jiljí. Tam se posluchači mohou těšit na netradiční nástroje. Petr Dostál-Berg zahraje na trombu sopranu, šofar a trombu clarinu. „Ta se používala v době Rožmberků a Petr Dostál-Berg si ji nechal podle historických dokladů obnovit a naučil se na ni hrát. Je něco úžasného slyšet její zvuk a on navíc umí 
o nástroji i zajímavě mluvit," doplnil Kazil. Kromě toho se 
v Třeboni představí německý varhaník Christian von Blohm a zazní skladby Bacha 
i Händela.

Známou osobnost nabídne další koncert 30. srpna v dominikánském klášteře v Budějovicích. Texty ke skladbám starých mistrů Jana Jakuba Ryby, Petra Lotara a Alberta Schweitzera tu bude recitovat herec Josef Somr. Na varhany ho doprovodí Jaroslav Tůma. „Malou ukázku jsme viděli už letos na jaře v Kostelci nad Vltavou a působilo to jakoby pánové psali ty texty dneska. Docela se hodí, lidé jsou asi pořád stejní," připomněl Kazil.

Na začátku září pokračuje festival čtyřmi akcemi. V Písku se představí varhanistka Irena Chřibková a barytonista Roman Janál. V Budějovicích tradičně vystoupí Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK. „Bude to jediný symfonický koncert ve městě. Nabídne 80 muzikantů a český program, například Smetanovu báseň Valdštýnův tábor," doplnil Antonín Kazil.

Ve dnech 5. a 6. září jsou na programu dva koncerty v síni Otakara Jeremiáše. První  bude klavírní recitál Martina Kasíka, druhý Panochovo kvarteto. Slavnosti vyvrcholí 8. září operním galakoncertem k poctě Emy Destinnové. Ten se přesouvá ze sportovní haly do pavilonu T na výstavišti. 
„V hale to bylo čím dál méně kulturní, navíc se chystá oprava. Moderní pavilon vypadá podstatně lépe a nabízí i lepší akustiku," vysvětlil Kazil.

Na výstavišti se představí dva pěvci – tenorista Bruno Ribeiro z Portugalska a italský barytonista Paolo Gavanelli. Během večera zazní dueta a árie z oper La traviatta, Macbeth, Tosca, Eugen Oněgin nebo Rigoletto.

Vstupenky na jednotlivá festivalová vystoupení stojí od 100 do 370 korun.

Kompletní program slavností na webové adrese www.festival-ed.cz