Nejprve zazářili na přehlídce v Praze, kde porazili všechny české operní domy včetně Národního divadla, nyní se dočkali ocenění i doma. Představitelé hlavních rolí v inscenaci Jihočeského divadla Rigoletto Jana Šrejma Kačírková a Alexandr Beň získali včera Jihočeské Thálie za mimořádný výkon v oboru opera. „Pro oba je to naprosto zasloužené. Rigoletto je velmi povedené představení, se kterým jsme zaznamenali historický úspěch, takže to pro nás v komisi byla jasná volba," komentoval šéf opery Miloslav Veselý.

Z baletu divadlo vyzdvihlo inscenaci Romeo a Julie. Cenu udělilo Cristině Porres Mormeneo za roli Julie a Peterovi Rovó za Merkucia. Ten již letos za tento výkon získal širší nominaci na celostátní Thálie. Role je podle asistentky choreografie Lindy Schneiderové velmi náročná.

„Tanečník ji musí zvládnout nejen po technické stránce, ale potřebuje i značný herecký talent. V pojetí Attily Egerháziho vystupuje Merkucio jako bavič společnosti, šermuje a dokonce tančí v ženských šatech. Něco podobného platí i o postavě Julie. Ta se také během představení musí vyvíjet," řekla.

Ocenění za činohru si odnášejí také kolegové z jedné inscenace. Zaujali Věra Hlaváčková jako Pasqua a Zdeněk Kupka jako kněz Bartolomeo v Dekameronu na otáčivém hledišti. V oboru loutkohra podala podle komise mimořádný výkon Denisa Posekaná ve Sto rocích prázdnin.

Jihočeské Thálie se ale udělují i na základě divácké ankety. Zde zabodovali Jana Šrejma Kačírková a Alexandr Beň. Jako nejlepší inscenaci lidé zvolili komedii Škola základ života a cenu Českého rozhlasu za rozhlasové herectví má Taťána Kupcová.

Jihočeské Thálie

ČINOHRA
Věra Hlaváčková
role Pasqua, Dekameron
Zdeněk Kupka
kněz Bartolomeo, Dekameron

BALET
Cristina Porres Mormeneo
role Julie, Romeo a Julie
Peter Rovó
Merkucio, Romeo a Julie

OPERA
Jana Šrejma Kačírková
role Gilda, Rigoletto
Alexandr Beň
role Rigoletto

LOUTKOHRA
Denisa Posekaná
Maixnerová, Sto roků prázdnin

DIVÁCKÉ THÁLIE
Alexandr Beň
Jana Šrejma Kačírková
Škola základ života