Stihne během víkendu i čtyři koncerty. Za letošní léto jich odehraje celkem pětatřicet. Hodně vytížený je písničkář a rodák z Třince Tomáš Klus, který bude jednou z hlavních hvězd Musicfestu Přeštěnice, jenž začíná 7. července u malé obce na Písecku. Potrvá tři dny a na třech scénách zahraje kolem 60 skupin z Česka i zahraničí.

Mezi hvězdy festivalu patří kromě Kluse argentinští Karamelo Santo, první SuperStar Aneta Langerová, Wohnout nebo legenda undergroundu Plastic People of The Universe. „Věřím, že si každý vybere, letos to bude opravdu multižánrový festival. Kromě české poprockové špičky zazní punk, indie, electro nebo hiphop,“ řekl produkční Musicfestu Přeštěnice Josef Kašpar.

Letošní novinkou je sobotní taneční scéna, na které vystoupí DJ Wich nebo hiphopová skupina Defuckto. Podle Kašpara jde o další krok k rozšíření hudební nabídky. Jako každý rok, přinese i 11. ročník akce zahraniční jména: pop punkovou italskou formaci Vanilla Sky, která se ve světě zviditelnila především vtipnou předělávkou písničky Umbrella, a jihoamerickou smršť Karamelo Santo. „Už u nás jednou vystoupili a všechny ohromili svou energickou show,“ upozornil na argentinskou formaci Josef Kašpar.

Hlavní objev: 4ever

Zkraje zmíněný Tomáš Klus odehraje na festivalu tři čtvrtě hodiny dlouhý blok. Podobně jako v posledních dnech na Portě v Řevnicích či na Zahradě v Náměšti na Hané lze čekat, že bude naoko otálet s hraním hitu Marie a také závěrečnou a vtipnou improvizaci.

Již několik let podporuje Přeštěnice objevy a mladé kapely. V soutěži s názvem Expedice, kdy interprety vybírají diváci pomocí e–mailů, zvítězili 4ever z Jindřichova Hradce, za nimi se umístila Epy de Mye z Českých Budějovic. „Mně osobně se líbí kapela Unifiction, která se pohybuje na hranici mezi hudbou a divadlem, ale nakonec pro ni nehlasovalo tolik fanoušků, aby mohla postoupit,“ komentoval Kašpar.
Ve čtvrtek 7. července Musicfest začíná takzvaným otevíracím mejdanem, kdy bude vstupné zdarma. Od 18 hodin se na scéně vystřídají Žlutý Fijalky, Bohemian Acoustic Music, Keks nebo Vladimír Cirkus. Do třetí hodiny ranní pak potrvá afterparty s dýdžeji.

Když bude mít někdo hudby za tři dny již plné uši, může si odskočit do zábavného městečka či se podílet na volbě festivalové Miss. Anebo na chvíli spočinout ve stanovém městečku, které vyroste hned vedle areálu a pobyt v něm je zdarma. Přeštěnice bude také ekologická, protože se již dříve zapojila do projektu Čistý festival, kdy se sbírají kelímky. Loni v této ekosoutěži získala šesté místo a v přepočtu na jednoho návštěvníka dokonce první.

Ačkoli Musicfest Přeštěnice každoročně láká na několik tuzemských hvězd, diváci jezdí hlavně za atmosférou. „Za ta léta se spíš snažím, aby to byla taková středně velká pohodová akce než mega festival s megahvězdami. Chci, aby k nám lidé přijeli za atmosférou, nikoliv za jednou kapelou a po jejím vystoupení spěchali domů,“ potvrzuje Josef Kašpar. Že má pravdu, dokazuje i reakce jednoho z návštěvníků, jenž Přeštěnici označil za 'festival, který vás zná jménem'.