Za 37 let své existence se potkali s Evou Urbanovou, Františkem Filipovským, šatnu sdíleli se Štefanem Margitou. Ovšem koncert, který je čeká 18. října letošního roku, se dost možná zařadí po bok jejich životního zážitku, kdy 20 tisíc lidí na plzeňské Portě pobláznili flétnovou verzí beatlesovské Yesterday. Třeboňští pištci totiž dostali pozvánku do Vatikánu a v tamní bazilice svaté Praxedy by měli zahrát pro tisícihlavé publikum, v němž možná zasedne sám papež Benedikt XVI. Navíc je ve hře následná audience.

Koncert si u jihočeské legendy objednalo ministerstvo zahraničí a velvyslanectví České republiky při Svatém stolci. „Bude to ve starém Římě, což je krásné. Papež přijímá každou středu dopoledne a velvyslanec řekl, že se pokusí domluvit, aby na koncert navázala audience u Svatého otce, což by bylo úžasné a obrovská pocta pro všechny. Ale zatím tomu nevěřím a ani nedoufám,“ řekl vedoucí souboru Václav Šimeček.

Večer plný růží

Hodinový koncert má název Večer rožmberských růží a podtitul Třeboňští pištci v hudbě renesance a baroka ve vztahu k Rožmberkům. Jde o období, z něhož mají flétnisté řadu skladeb v repertoáru, přesto ale musí nazkoušet zhruba polovinu nových písní. Jednou z mnoha podmínek totiž je, že zazní jenom duchovní hudba. „Bach, Händel, Adam Michna z Otradovic a Loutna česká, těžká barokní muzika. Ale riskneme to a nazkoušíme,“líčí Šimeček.

Těžkou hlavu má však z podrobné smlouvy. Mnoho jejích klauzulí považuje za téměř přijatelné. Jde hlavně o peníze. Pořadatelé jim sice zaplatí nocleh u salesiánů ve dvou pokojích po 12 lůžkách a zajistí snídani, nicméně další náklady včetně dopravy si musí uhradit sami. Drsná je i hrozící sankce, že když umělecká úroveň vystoupení nebude odpovídat představě pořadatelů, zaplatí pištci veškeré výdaje včetně pronájmu baziliky. Navíc zahrají zadarmo, bez nároku na jakýkoli honorář.

„Dvě noci jsem z toho nespal, bojím se tu smlouvu potvrdit. Náklady jsme vyčíslili na 90 tisíc korun, a pokud neseženu peníze, jdu od toho, mohl bych si zničit existenci,“ popisuje své obavy sedmašedesátiletý Šimeček.

Zdá se však, že se strachuje trochu zbytečně. Například vedení města Třeboň včera potvrdilo, že pištcům s penězi pomůže. „Nemám s tím problém. Pozvání tohoto souboru přímo k papeži je natolik významnou událostí, že se v rozpočtu určitě najde významná finanční částka na dopravu. Město Třeboňským pištcům dlouhodobě přispívá na činnost. V souboru se vystřídalo několik generací Třeboňáků, jejich repertoár je poměrně rozsáhlý, takže ta hudba může uspokojit široké spektrum posluchačů,“ uvedl místostarosta Zdeněk Mráz.

Jeho slova považuje Šimeček za zásadní dobrou zprávu. V nákladech totiž figuruje kromě jiného i položka za nové kostýmy, které si soubor musí nechat ušít. Všechny dívky budou zahalené, ve volnějších černých kalhotách a halenkách barvy bordó, na něž si připnou rožmberskou růži ve zlatém poli. „Naše kroje jsou pro organizátory nepřijatelné, protože jsou krátké a vyhodili by nás s nimi,“ zdůvodňuje Šimeček.

Místo svačení pískali

Třeboňské pištce založil se svou manželkou Milenou v roce 1974. Věkový průměr flétnistek je ale pořád stejný a někdy i nižší. Šimečkovi totiž učí děti na flétny tak dobře, že už sestavili několik souborů a stále rozšiřují repertoár. Děti byly v začátcích tak nadšené, že si pískaly i o přestávkách ve škole místo svačení. „Jsou to úžasné a nadšené dušičky. To mě strašně drží při síle a povznáší,“ vyznal se Václav Šimeček.