Výrazná sezona. Dvěma slovy shrnuje Jihočeské divadlo svůj nový program. A nadnesená nejsou. Jména jako Jiří Kylián, David Radok, José Cura a Jevgenij Ibragimov slibují zážitky opravdu výjimečné.

Ředitel Jiří Šesták věří, že to bude sezona nejvýraznější. „Každý soubor zažije svůj dosavadní vrchol, každý spolupracuje s výjimečnými osobnostmi,“ uvedl Šesták.

Balet
Přivítá největší osobnost tanečního světa, Jiřího Kyliána. Ten připraví choreografii Un ballo, balet na hudbu Maurice Ravela. Bude součástí večera Taneční delikatesy, v němž divadlo jako první v Česku uvede i choreografii Václava Kuneše.
„Já sice ještě nejsem Čech, ale vytvořil jsem choreografii na hudbu Antonína Dvořáka,“ doplnil šéf baletu Attila Egerházi, který do kamenného divadla přenese z krumlovské točny Sen noci svatojánské. Prémií pro předplatitele pak bude Ravelovo Bolero, jehož hudba je podle něj silná jako jasně ucelený hudební gobelín.

Činohra
Odpovědnost je téma, které spojuje všechny hry. „Nahlížíme ho z mnoha úhlů, ať dramatických nebo komediálních, v textech klasických nebo naprosto současných,“ řekl šéf činohry Martin Glaser.
Soubor nadále drží dramaturgický směr, s nímž boduje – návštěvnost je čtvrtým rokem za sebou 91 procent.
Program zahrnuje sedm titulů, vrcholem bude Shakespearova komedie Jak se vám líbí, kterou před točnou zrežíruje David Radok. Dvě hry, černá komedie Noční show a drama Petrolejové lampy, vznikají přímo pro divadlo. Linii Český rok zakončí rudá love story Komunismus, zbytek plánu tvoří komedie Larse von Triera Kdo je tady ředitel, crazy komedie Lov na losa a ostrovní poetické drama Slaměná židle.
„Hledáme zásadní příležitosti pro členy souboru, abychom jim dali impuls v hereckém vývoji,“ poznamenal Glaser s tím, že novinkou bude série tří inscenovaných čtení, jež se možná uskuteční v pekárně, školním sklepě nebo bazénu.

Loutkohra
Čeká ji změna směru. Po letech kombinací s činohrou se vrací k loutkařině. Postará se o to nový režisér Jevgenij Ibragimov z kavkazského národa Čerkesů. „Viděl jsem v Talinu jeho Hráče a nikdy jsem je v prodevení činohry neviděl tak skvělé,“ podotkl šéf souboru Zdeněk Jecelín.
Ibragimov s herci absolvuje workshop a teprve po něm se zpřesní strategie. Zatím slibuje čtyři tituly: Kocourovu zahradu, koláž No Comment, koprodukci Tady je Krakonošovo a hru Divoký tygr přeskakuje strž, inspirovanou filmy jako Tygr a drak či Sedm mečů.

Opera
Don Giovanni, lyrické drama Bohéma, limonádová opereta Hledám děvče na boogie woogie a Komedianti. Čtyři tituly, ovšem jedno jméno vládne všem: tenorista José Cura. Zazpívá hlavní roli v Komediantech před točnou.
„Je to předělová inscenace, neboť poprvé v kontextu české operní scény nastuduje José Cura hlavní úlohu. A v tomto máme prvenství,“ vyzdvihl šéf opery Miloslav Veselý. Navíc je to poprvé, co se umělec takového kalibru zde bude podílet na zkouškovém procesu.
„Tituly přesáhnou zajímavostí rámec České republiky. Květ, který tady dlouho zrál, má šanci vykvést v této sezoně,“ uzavřel Šesták.

Sezona 2010-11

Činohra
22. 10.Komunismus
12. 11.Kdo je tady ředitel
14. 1.Noční show
11. 3.Lov na losa
25. 3.Petrolejové lampy
6. 5.Slaměná židle

Balet
19. 11.Taneční delikatesy
4. 2.Sen noci svatojánské
ledenBolero

Loutkohra
20. 11.Kocourova zahrada
29. 1.No Comment
26. 2.Tady je Krakonošovo
14.5.Divoký tygr přeskakuje strž

Opera
1. 10.Don Giovanni
17. 12.Bohéma
25. 2.Hledám děvče na boogie woogie