Režisér Zdeněk Troška se svým týmem dokončil v Českém rozhlase v Českých Budějovicích natáčení nového seriálu večerníčků. První díl Pohádek z jižních Čech a Šumavy posluchači v rádiu uslyší v příštím roce, na CD si je budou moci koupit už před Vánoci. Křest bude na českobudějovickém Festivalu dětských knih a časopisů 26. listopadu.

„V hlavní roli vypravěče kapra Jakuba uslyšíte skvělého Václava Vydru, který nádherným způsobem interpretuje text pohádek. Spolupracují s ním herci místního divadla Martin Hruška a Julie Goetzová. Vzniklo sedm desetiminutových vyprávění podložených krásnou pohádkovou hudbou Miloše Krkošky, který mi skládal hudbu k pohádkám Princezna ze mlejna a Nekrásnější hádanka,“ uvedl Zdeněk Troška.

Hudební efekty

Příběhy jsou podmalovány i hudebními efekty. Další díl by měl být hotov k zahájení jarní sezony v Troškově jihočeském pohádkovém království.
V prvním díle malí i velcí posluchači vedle úvodní pohádky o kapru Jakubovi uslyší třeba příběh o mašinkách, které jezdily po Šumavě, o pramínku Vltavy, o první kostce cukru z Dačic, o alchymistovi z Krumlova či rýžování zlata na Otavě v Písku.

Pohádky třeboňského kapra Jakuba jsou podle Zdeňka Trošky pro celou rodinu. I rodiče a prarodiče si třeba rádi poslechnou pověsti, na které už zapomněli, nebo budou pro ně nové.

Troška poslouchal v rozhlase nejen proslavené večerníčky s Hajajou v podání Vlastimila Brodského, ale každou neděli i odpolední pohádky. „Vždycky jsme se rychle naobědvali, sedli jsme si a nikdo nesměl vyrušovat, protože pohádka, to byl zlatý hřeb nedělního odpoledne,“ zavzpomínal režisér.

Ne jen Harry Potter

Přál by si, aby děti četly a poslouchaly české pohádky, aby je rodiče a prarodiče vedli k odkazu české literární kultury, aby nečetly jen Harry Pottery a jiné hrůzy, ve kterých je samé násilí a agrese. Jihočeské pohádky jsou podle něj líbezné, je v nich poezie, což je hlavní věc. „To dítě musí být pořád něčím okouzlováno,“ míní.

Večerníčky se točily podle stejnojmenné knížky Barbory Stlukové. V Pohádkách z jižních Čech a Šumavy zaznamenala 36 příběhů. Je ráda, že text vypravěče kapra Jakuba namluvil Václav Vydra. „Byla jsem sama překvapená, že ten text dostal úplně jinou dimenzi. Moc se těším, až to uslyším i s hudbou a efekty,“ popsala Stluková.

JAROSLAVA MIKEŠOVÁ, ČTK