Hlavně rakouskou výtvarnici Bernadette Huber, jež tam nyní vyrábí animovaný film o Schielem. Bude součástí výstavy, která od 16. dubna uctí 120 let od narození světoznámého umělce.

Huber až donedávna tvořila tak, že vystřihovala stovky Schieleho kreslených postav z katalogů, kalendářů a pohlednic. Pro ně vymýšlela vztahy, příběhy a nafotila na tisíce digitálních snímků, aby je rozpohybovala. Jeden animovaný film se tak rodil i několik let.

V Schiele Centru se ale potkala s Týcem a ten jí dovezl vynález, který sestrojil, a naučil ji s ním zacházet. „Mrzí mě, že jsem Romana nepoznala mnohem dříve. Stroj je úžasný, rozdíl je v technice, práce je jednodušší, méně časově náročná a je u toho legrace,“ říká Huber.

PureA, jak Týc zlepšovák pojmenoval, vznikl původně pro videoprojekce. Líbí se i ředitelce galerie Haně Jirmusové. „Sama bych u něj vydržela hodiny a vyzkoušela si možnosti, které nabízí. Pravděpodobně změní výsledek práce, který tu Bernadette představí, a já jsem naprosto přesvědčena, že příznivě,“ podotkla Jirmusová.

Má radost ze spolupráce mezi umělci, kteří u nich právě tvoří. Zajímají se vzájemně o svou tvorbu, pomáhají si a vyměňují zkušenosti. „Za ta léta, co zde v Českém Krumlově působíme, u nás vystavovalo či pobývalo na stovky výtvarníků. Některé si nezapamatujete ani během jejich pobytu, ale jiné vidíte párkrát a už je nikdy nevymažete z paměti. To je příklad Romana Týce i Bernadette Huber,“ doplnila Hana Jirmusová.

Výstava k poctě životu a dílu Egona Schieleho u příležitosti 120. výročí jeho narození přiblíží genialitu malíře a srovná jeho tvorbu s díly uznávaných umělců počátku století nového. Zaměří se i na to, jak vznikají práce mladých umělců.

„Vždyť Schiele vytvořil svá nejlepší díla ve věku, ve kterém dnes mladí lidé teprve nastupují na akademii. Projekt nabídne i pohled dnešních umělců na místo, které Schiele považoval za nejvíce inspirativní – Český Krumlov a jeho okolí," upozornila mluvčí výstavy Jana Holoubková. Expozice potrvá do konce října letošního roku.