Pod prstokladem vynikajícího významného chrámového a koncertního varhaníka Pavla Černého rozezní kůr barokní hudba varhan, které podle varhaníka Martina Horyny odrážejí dvousetletý vývoj českého varhanářství.

Varhany se začaly stavět kolem roku 1750 a z této doby je skříň a část píšťal, a za padesát let k nim přistavěli další malý nástroj. Mají velký kúr, uprostřed hrací pult a rozvody jsou celkem daleko od sebe. Nástroj má pak tvrdší mechaniku, takže hrát na něj vyžaduje poměrně velkou fyzickou námahu,“ uvedl k vůbec první předpremiérové hudební zkoušce varhan po jejich vysvěcení varhaník a znalec hudební historie profesor Martin Horyna.

V 19. století je čekala opět obnova, podle jeho slov byly do skříně vestavěny další rejstříky; a v 60. letech byl přistavěn ještě pneumatický pedál. Nástroj se nyní skládá ze starší skříně a novější strojové části.

„Ačkoli nemají jednotnou tvář, současní restaurátoři přistoupili k jejich rekonstrukci zodpovědně a při opravách zachovali všechny tyto fáze,“ dodává Horyna s tím, že jde o skutečně o nezvykle velký nástroj, protože ve své době se třímanuálové varhany téměř nestavěly.

„Na programu koncertu, který jsme nazvali Hudební procházka českou barokní varhaní hudbou, jsou skladby Jiřího Ignáce Linka, Josefa Ferdinanda Segera, Františka Xavera Brixi, Varhanní knížka z Doks nebo Dobrovice, Choceňský manuskript a další,“ popisuje organizátorka akce Jiřina Krejčová z Občanského sdružení Pomoc.

Uváděcí koncert začíná v pátek večer v 19 hodin.