Kabinet vědy 
a kuriozit, pohled do dámské pracovny, ukázky šlechtického menu, výstavy květin. Taková lákadla nabídnou letos jihočeské hrady a zámky, na nichž právě začíná hlavní sezóna. Národní památkový ústav bude zároveň pokračovat v opravě věže Jakobínka na Rožmberku, při které se používají pouze středověké technologie, chystá se také zpřístupnit Špitálek v Českých Budějovicích.

Velká změna se odehrála na zámku v Dačicích. Po pěti letech tu dokončili novou prohlídkovou trasu. „Interiérům jsme navrátili podobu z počátku 20. století, kdy zámek vlastnila rodina Dalbergů. Zcela poprvé si budou moci návštěvníci prohlédnout například dámskou pracovnu s předpokojem," popsal kastelán Jan Mikeš. Celkem trasa nabízí 20 místností. Součástí je i byt Friedricha Ferdinanda Dalberga a společenské pokoje. Základní vstupné bude sto korun.

Mnoho návštěvníků by chtěl k sobě letos přetáhnout klášter v nedaleké Zlaté Koruně. Ten letos slaví 750 let od založení a spojuje s tím bohatý program. „Slibujeme si, že trochu vyjdeme ze stínu a přilákáme víc lidí. Vždyť ve Zlaté Koruně lze najít památky o 200 let starší než v Krumlově. Jsou tu dochované gotické prvky,  řada věcí vstoupila do učebnic architektury. Navíc je areál opravený a ve velmi dobré kondici," řekl památkář Zdeněk Troup.

Zároveň připomněl, že ve Zlaté Koruně se nachází největší kostel jižních Čech – Chrám Nanebevzetí Panny Marie, který pojme přes tisíc lidí. „Bohužel nevytváří dominantu, protože cisterciáci na znamení pokory stavěli svá sídla v údolí," doplnil Zdeněk Troup.

První z velkých akcí bude slavnost 21. dubna. Přijedou  mniši a zúčastní se mše. Dále se lidé mohou těšit na mariánskou pouť, koncerty či výstavu věnovanou zakladateli kláštera Přemyslu Otakaru II. Pošta vydá k výročí známku.

Přes 250 tisíc lidí ročně zavítá na zámek Hluboká. Letos tu na ně čeká vylepšená trasa Reprezentační pokoje. „Ranní salon a čítárnu jsme vybavili přesně tak, jak vypadaly na přelomu 19. a 20. století. Hýbalo se téměř s 500 předměty, orientovali jsme se přitom podle starých inventářů," vysvětlil kastelán Miroslav Pavlíček.

Ozvláštněné jsou i Soukromé apartmány. Přípravna jídel se kastelánovi zdála chudá, prázdná, a proto nyní na stolech budou talíře a především ukázky šlechtického menu. Lidé se tak například dozví, jak se v minulosti vařila zvěřina nebo ryby.

S jídlem souvisí také změna na hradu v Nových Hradech. Do prostoru nynější expozice kaple se vrací přípravna pokrmů, která sem původně patří. Kromě toho se sezóna zaměří na Rok francouzské kultury, protože majitelé hradu Buquyové do Nových Hradů právě z Francie přišli.

Ke stejnému projektu se připojuje hrad Rožmberk. Ten chystá výstavu faksimilií starých fotografií a plánů souvisejících s rodem Buquoyů. „Jsou to snímky exteriéru 
i interiéru. Pro návštěvníky bude určitě velice zajímavé srovnání někdejšího stavu 
s tím současným," doplnila kastelánka Andrea Čekanová.

Zámek v Třeboni provoní od 6. dubna tradiční výstava květin. Letos má název Amarylis v maškarním a bude proto souviset s tématy benátského karnevalu, masopustu nebo komedie dell´arte.

Na zámku Kratochvíle pokračuje cyklus Setkání na Kratochvíli, který 24. dubna zahájí Martin Hilský přednáškou o Králi Learovi.

Památkáři chtějí pokračovat v opravách objektů. Zajímavá je práce na věži Jakobínka na Rožmberku, při níž se používají pouze středověké techniky. „Nyní je věž stabilizovaná a jakmile se zlepší počasí, začnou se ručně kácet stromy na stavbu lešení," popsala mluvčí Jitka Skořepová.

Dále se počítá s opravou části horské zahrady v Krumlově nebo arkád v Jindřichově Hradci. Mělo by se také začít pracovat na Špitálku v Budějovicích. Zde chtějí  památkáři zpřístupnit kapli, část zahrady a vytvořit malé muzeum.

Krumlov otevře kabinet vědy a kuriozit. A bude levnější

Je to perla UNESCO, ročně sem zavítá přes 300 tisíc lidí. Mohli by si tedy klidně dovolit zvýšit ceny, místo toho ale zlevňují. Zámek v Českém Krumlově snižuje pro letošní sezonu vstupné. Lidé zaplatí méně při návštěvě Barokního divadla a při koupi rodinné vstupenky do Hradního muzea a věže. Oproti loňskému roku mohou ušetřit až padesát korun.

Kromě toho přichystal zámek novinky na první prohlídkové trase. Proměnili tu rožmberské renesanční apartmá, v němž se lidé mohou vrátit do roku 1587. „Tehdy Vilém z Rožmberka pojal za svou čtvrtou choť Polyxenu z Pernštejna, o třicet let mladší šlechtičnu. K tomuto roku a manželskému páru jsme směřovali všechny změny. Mezi největší lákadla asi bude patřit krumlovské jezulátko, které vystavujeme v renesanční ložnici," uvedl pracovník zámku Milan Antoš.

Návštěvníci dále uvidí nově zařízenou hodovní světnici 
a dva předpokoje. V místnostech se mimo jiné objevuje věrná replika oděvu Polyxeny včetně dobových šperků, renesanční stolní hry, keramika a další drobné předměty.

Na první prohlídkové trase navíc vznikl kabinet vědy a kuriozit. „Snažíme se v něm přiblížit atmosféru soukromé pracovny či badatelny z 18. a 19. století. Budou zde zde exponáty z různých vědních oboru, například artefakty vztahující se k anatomii, astronomii, zoologii či botanice," doplnil Milan Antoš.

V létě se pak na zámku uskuteční řada akcí, včetně velkých hudebních festivalů. Jeho prostory pravidelně využívá například Mezinárodní hudební festival, který letos 19. července galakoncertem zahájí lotyšská mezzosopranistka Elīna Garanča, doprovodí ji Symfonický orchestr Českého rozhlasu.