Další dva galerijní prostory vznikly na Táborsku. Po Špejcharu v Želči se otevřely dveře galerie a kavárny Uma Uma v Táboře a multifunkčního kulturního prostoru v Malšicích.

Prvně zmíněná se se nachází na Budějovické ulici, vedle bývalé tržnice. Je galerií, kavárnou, recyklačním obchodem, ateliérem, dočasnou rekreační stanicí, tvůrčím, experimentálním,  společenským a kulturním prostorem.

„V současnosti funguje jako soukromý klub, jehož členem může být úplně každý. Od prosince pak bude denní kavárnou s galerií. Chystáme filmové kluby, poslechové pořady, besedy o umění, autorská čtení, výstavy," říká Petra Klváčková za občanské sdružení Any – Arts Needs You.

Uma Uma se už do kulturního dění zapojila aktivně, například při knižním festivalu Tabook. Nabídla již také výstavy a koncerty, ve čtvrtek se tam potkávají bubeníci. Návštěvníci mohou přijít a tvořit, malovat, kreslit i psát, k čemuž slouží koutek s psacím strojem.

Umu Umu tvoří kromě vnitřních prostor dvoreček s vymyšlenou pěšinou vedoucí na terasu: v létě osazenou bazénem, ochočenou chobotnicí a loutkovým divadlem. V nejbližší době se v nové galerii uskuteční festival Životaumění, v jehož rámci začne v sobotu 3. listopadu od 20 hodin expozice polaroidových fotografií Drugart Davida Andrlíčka.

„Výstavní sezóna na příští rok se připravuje a kdo má zájem, může se přihlásit. Uma vítá bez omezení, jen musí mít díla smysl a výpovědní hodnotu. Mimo autorských výstav se chystají také tématické, na jaře bychom se chtěli zabývat dámským pohlavním orgánem a vztahy," nastínila kurátorka, umělkyně Alesa Sladolesa. Uma Uma (Uma umí umět umění) má otevřeno denně kromě neděle a pondělí od 17 do 22 hodin.

Podobný koncept multifunkčního galerijního prostoru razí v Malšicích. Volně navazuje na výstavní činnost knihovny městyse z roku 2006. Loni vedení Malšic rozhodlo o opravě domů na náměstí.

„Jejich šikovným propojením vznikl tento prostor – mezi knihovnou a úřadem v celém prvním patře je tak obřadní síň, galerie, kulturní salon pro akce všeho druhu," řekl Pavel Klíma, který má na starosti výstavy. O vzhled se postaral architekt Stanislav Kotrčka, jenž má v městysu dobré jméno, protože se už na několika projektech podílel.

Galerie Malšice do budoucna plánuje besedy, přednášky, výstavy a různé kulturní akce.  Cílem je naplno využitý prostor. Dvakrát ročně by provozovatelé chtěli velké výstavy s přesahem regionu a lokální expozice. „Jedna stěnu bychom věnovali místnímu skvělému umělci Františku Peterkovi z Čenkova. Výstava bude v lednu a nabídne nezveřejněné moderní kusy. Do galerie umístíme také jeho bustu, jako vzpomínku. Je to naše povinnost," míní Klíma.

Už nyní v galerii vystavují místní grafici Ladislav a Šimon Sýkorovi. V úterý 20. listopadu pak vyprávět farář Petr Plášil o své cestě po Arménii a Náhorním Karabachu a během adventu se objeví různé druhy betlémů.

DAVID PELTÁN