A zařídit, aby přišli všichni, je poprvé na malém andělíčkovi Toníčkovi, kterého vyšle na svět zvěstovat velkou novinu sám svatý Petr.

A na dobrodružné cestě budou Toníčka samozřejmě doprovázet v zítřejší premiéře nové vánoční pohádky od 17 hodin v budějovickém Malém divadle také děti. Jejich podporu totiž bude potřebovat. Musí sehnat všechna zvířátka, nezamotat se do drátů vysokého napětí anebo dohonit zmeškaný autobus. A což teprve, když potká čerta nebo spíš takové malé kamarádské čertisko! Naštěstí mu cestu z nesnází pomohou najít tři králové a vánoční kometa.

„Andělíček Toníček nemá úplně přesný scénář. Vytvořili jsme jen tematizované scény s vánočními symboly a loutkoherci vnášejí do představení svůj způsob pojetí. Zajímavější je totiž naplňovat spíš obsah než text, který cítím jako svazující,“ říká Vít Brukner, který zrežíroval pohádku s loutkoherci jako remake úspěšné inscenace souboru Buchty a loutky.

„Vánoce necítíme jen ve standardních symbolech, jako jsou kometa a Betlém, ale dostanou se tam také motorové boby, vánočka nebo třeba sněhulák. Myslím, že Betlém je otevřený pro všechny. V každém vánočním příběhu se najednou pohne tisíce lidí, věcí a jeho hrdinové putují poklonit se Spasiteli. Nevymykáme se standardu, ale uchopili jsme ho spíš jako roadmovie, kde si každá postava nese svůj vlastní příběh,“ uzavírá Brukner.

Jeden takový s sebou nese i malý čert, kterého přivádí Toníček před betlémskou bránu. Ale co na to svatý Petr? „Tonda ho naučí zvěstovat, takže dovnitř smí,“ říká představitel svatého Petra a jediná živoucí postava příběhu Jirka Šponar. „Moje figura tak dokáže držet velmi úzký kontakt s malým divákem. Já ho vidím jako starostlivého hodného tátu, který se stará, aby se Toníkovi nic nestalo, a utře mu třeba i nos, když bulí,“ doplňuje Šponar.

Výpravy se ujala Barbora Jakůbková, na dramaturgii spolupracoval Zdeněk Jecelín. Pro velký zájem přidává loutkohra představení s mikulášskou nadílkou na sobotu 5. prosince od 17 hodin.

Autorka pracuje na odboru vnějších vztahů krajského úřadu