Při interaktivním programu, který pořádá edukační centrum divadla nazvané Ateliér 3D, to prvákům umožní dramaturg opery František Řihout, který se v předposledním lednovém týdnu stává jejich průvodcem na cestě divadelním světem.
V Jihočeském divadle jsou někteří gymnazisté vůbec poprvé. A hned se mohou podívat tam, kam se smrtelníci jen tak nedostanou – do spletitých chodeb bludiště historické budovy.

„Dámská šatna je nejuklizenější,“ představuje prostor se stolečky a zrcadly František Řihout. Vzápětí si může studentka Simona vyzkoušet těžká křídla, která má na sobě hvězda divadla Daniela Bambasová ve hře Je úchvatná! Dramaturg vede svou skupinu a energicky upozorňuje na všechny zajímavosti, které míjíme. Před věží, kolem níž byly dostavěny prostory divadla, potkáváme herce Jana Dvořáka. Hraje na kytaru. Za okamžik ji bude muset odložit a jít na jeviště.

Skupina herců totiž zrovna zkouší hru Pane, vy jste vdova!, která bude mít premiéru 23. února. Kamila Janovičová a Teresa Branna sledují Věru Hlaváčkovou v hlavní roli a baví se. Přibíhá Jan Dvořák a za chvíli Jakub Urbánek s pistolí. „Ať ani kapka krve…,“ radí nápověda. „Ty to ani nemusíš zkoušet,“ usmívá uznale Věra Hlaváčková na kolegu bez kytary.

Míjíme dodávku ze shakesperovského fastfoodu, nákladní výtah a stojan s kostýmy ze hry Shakespeare v Hollywoodu.
Studenti si mohou některé vyzkoušet. „Tak to si dám na facebook,“ směje se Vítek, kterému pořizují mobilem fotku v kostýmu harlekýna. Kromě velké činoherní zkušebny a zkoušky novinky „Letní vosy nás štípou už i v listopadu“ na studiové scéně Na Půdě míříme i na trénink baletu, kterého se účastní dokonce slavný choreograf Petr Zuska. Připravuje totiž premiéru na březen. „Ta slečna ve žlutém je primabalerína Julie De Meulemeester,“ vysvětluje studentům jejich průvodce.
„Oni ve špičkách i zkouší,“ vydechne obdivně slečna vedle mě. Na rozloučenou na radu pana Řihouta tanečníkům zatleskáme. „Bývají vstřícní,“ prozrazuje.

U vlásenkářky se dozvíme, že jedna paruka trvá vyrobit i 86 hodin, v rekvizitárně najdeme šuplíky až ke stropu popsané různými nápisy: peří/pírka, peněženky, korále. Na závěr smíme nahlédnout i do skříní s rekvizitami pro jednotlivá představení. „Tohle je dobrá skupina,“ pochvaluje studenty po prohlídce František Řihout.