Lehnout si jenom tak na polštář, zabořit hlavu do měkkého a přečíst si nějaký zajímavý text od zajímavého člověka. Tak právě na tuhle touhu nabízí zaručený recept výtvarnice Dominika Paštéková, která vystavuje i své polštářové grafiky v českobudějovické Galerii Watzko (ul. Josefy Kolářové 9).

Nedávná vernisáž výstavy Biele noci – čierne dni byla i jakýmsi neoficiálním zahájením letošních Dnů slovenské kultury, protože Dominika Paštéková, vyučující na Jihočeské univerzitě, pochází z Bratislavy. A co o svých aktuálních dílech povídá?

„Jsou to nejupovídanější grafiky a artefakty, které mám,“ usmívá se. „Jsem teď plná příběhů,“ svěřuje se při charakteristice díla .
„Jsou to grafiky – sítotisk-serigrafie, dvě odnože jedné techniky. V téhle technice se pohybuji už tři roky, první cyklus v sítotisku a serigrafii jsem dělala k doktorské práci. Tento cyklus má název Biele noci – čierne dni a je volným rozpracováním k mému dlouhodobě zpracovávanému tématu – textům J. Préverta – vzpomínek na dětství, které jsem přeložila. Na výstavě je deset grafických listů na čínském papíře a deset textilních grafik vankušových čili polštářových tisků. Polštářovým knihám se věnuji také už dlouhodoběji,“ prozrazuje Dominika Paštéková.

Galerie Watzko dává již mnoho let prostor učitelům i žákům Jihočeské univerzity.
„Sám sice nemaluji, takže tu žádná díla vystavovat nebudu, ale obdivuji všechny, kteří to dokážou,“ uvedl jeden ze spokojených návštěvníků vernisáže čerstvý rektor Jihočeské univerzity Libor Grubhoffer.

Grafiky Dominiky Paštékové budou k vidění v Galerii Watzko až do konce března.
„Po Dominice dáme v naší galerii prostor ilustracím Petra Sládka,“ dodává galeristka Marie Watzková.

Výtvarnice Dominika Paštéková – Sládková se narodila 6. 4. 1967 v Bratislavě. V letech 1986 – 1993 studovala Vysokou uměleckoprůmyslovou školu v Praze. Vystavuje od roku 1992 (Le Havre), v českobudějovické Galerii Watzko poprvé vystavovala v roce 1997. V zahraničí vystavovala např. v Rakousku, Německu, Polsku a Japonsku. Je vyučující na Pedagogické fakultě Jihočeské univerzity. Od roku 1994 žije v Českém Krumlově.