Dny města, jež ozdobí Petra Janů či Anna K., otevřou tento víkend Jindřichohradecké kulturní léto. To nabídne koncerty, hrané prohlídky, divadla, výstavy i akce pro děti. Radnice přispívá na programy sumou kolem 
2,5 milionu korun. „Zájem obyvatel a turistů o akce je letos veliký, ukazuje se, že Jindřichův Hradec je kulturní město,“ řekl starosta Stanislav Mrvka.

Dny města, kam je vstupné zdarma, začnou 3. června, kdy na zámeckém nádvoří zazpívají Anna K. a Jan Budař s kapelou. V sobotu vystoupí Petra Janů, Tereza Kerndlová nebo Milan Schelinger. „Na druhém nádvoří budou hry, soutěže, dílna dřevěných hraček, historické kolotoče, sladká kaše od bílé paní, večer se bude promítat videomaping na španělské křídlo zámku,“ popsal šéf hradecké kultury Radim Staněk.

K tradičním akcím patří hrané prohlídky hradu 
a zámku s bílou paní, jejíž duch na konci upustí kapesníček. Letos zavedou diváky do doby elektrifikace Jindřichova Hradce, objeví se i postava Františka Křižíka. „Malinko se zvýší vstupné, budeme ho vybírat i od dětí do šesti let, ale opravdu jenom symbolické,“ řekl pořadatel Antonín Kaška.

Při prohlídkách Večerní toulky bájným Hradcem se zase zájemci vypraví za nadpřirozenými bytostmi, ve které věřili naši předkové a proti nimž prováděli různé rituály. Lidé se třeba dozví, jak vypadá ďábelská svatba.

„Není to pohádka pro malé děti, spíš případy, kdy lidem škodili nebo se jich lidé báli: ďábel, čarodějnice, přízraky. Budou to strašidlácké toulky,“ řekl organizátor Martin Musil. Diváci se dostanou do kaple Máří Magdaleny, atria jezuitského semináře a nově do obřadní síně Staré radnice.

Na jindřichohradeckém zámku každoročně ožívá Bílá paní

Nejvíc lidí čeká Hradec při Top týdnu od 30. července do 7. srpna, který vyvrcholí poutí Porcinkule a koncerty kapel Těžkej Pokondr 
a Kašpárek v rohlíku. Město se pokusí zapsat mezi rekordmany, podobně jako roku 2011 s největším počtem bílých paní. „Děláme další pokus o rekord, tentokrát živé olympijské kruhy,“ řekla Zuzana Bedrnová, vedoucí oddělení cestovního ruchu a marketingu.

Špičky žánru zahrají na festivalu Folková růže, hudba zazní na čtyřech scénách. Přijedou Ivan Hlas, Spirituál kvintet, Míša Leicht, Jiří Smrž, Martina Trchová, Jan Žamboch či Epydemye. „Některé koncerty bude přenášet nové Rádio Česká Kanada,“ řekl organizátor Pavel Jarčevský.

Klasice se věnují slavnosti Adama Michny z Otradovic. Letos připomenou skladatele Pavla Vejvanovského. „Ten začal v roce 1666 pracovat na Kroměřížském hudebním archivu, který byl největším ve střední Evropě,“ podotkl Jiří Langer.

Eva Urbanová v roli Libuše.Další pravidelný počin, opera na zámku, slibuje hvězdné jméno: hlavní roli ve Smetanově Libuši zazpívá Eva Urbanová. Jde 
o představení plzeňského divadla. „A zajímavé je, že všichni sólisté jsou z Národního divadla,“ řekl producent Vratislav Kříž.

Jindřichohradecká činohra, jež spojuje amatéry 
s profesionály, nastuduje hru Jeppe z vršku, která vychází ze Zkrocení zlé ženy. Sedlák, kterého bije manželka, se na chvíli stane baronem, pak míří pod šibenici. „Hru proslavil v 60. letech Rudolf Hrušínský. Ženu ztvární Andrea Černá z Divadla na Vinohradech,“ řekl Antonín Kaška.

Mnoho barev má náruč výstav. Muzeum Jindřichohradecka zve mj. 10. června na Muzejní noc, kterou zakončí odpálení dělostřelecké baterie. „Budou to dva historické kanony z 19. století. Druhou zajímavou akcí je pro nás srpnová výstava 
o Petru Novákovi. Málokdo ví, že jeho poslední velký koncert se odehrál 13. srpna 1997 v hradeckém kostele sv. Jana Křtitele,“ řekl ředitel muzea Jaroslav Pikal.

Dům gobelínů uctí kolekcí tapiserií dlouholetého šéfa gobelínových dílen Josefa Müllera. Podle Rity Škodové z této galerie přivedl dílny 
k vrcholu, zavedl i restaurování historických tapiserií.

Několik výstav plánuje hrad a zámek. Od 23. července připomene scénografa Jaroslava Malinu. „Potom 
13. srpna otevřeme nově předělanou expozici úžasně dochovaného středověkého gotického paláce, o rodu pánů z Hradce,“ řekl kastelán Jan Mikeš a pozval ještě 27. srpna na Hradozámeckou noc, kdy se příchozí podívají do běžně nepřístupných středověkých míst.

Výběr z akcí
3.6. Anna K., Jan Budař
4.6. Petra Janů a další
7.6. Hudba hradní stráže
10.6. Muzejní noc v Muzeu Jindřichohradecka
15.6. JH Swing Band
17.6. Concertino Praga
25.6. Strašidlácké toulky - začátek série
25.6. Josef Müller tapiserie - vernisáž v Domě gobelínů
26.6. Cimrmani: Blaník

3.7. Pocta Emě Destinnové
8.7. Jindřichohradecká činohra: Jeppe z vršku
11.7. Tanečníci z Afriky
14.7. Folková růže - start festivalu
18.7. Blue Effect
23.7. Benátská noc
29.7. Jazzování
31.7. Keramička

1.8. Petr Novák 70. - vernisáž
5.8. Těžkej Pokondr
6.8. Kašpárek v rohlíku
7.8. Pouť Porcinkule
10.8. Půljablkoň
15.8. Do klobouku
20.8. opera Libuše
27.8. Město dětem

3.9. festival Zpívání nad Nežárkou
23.9. Slavnosti Adama Michny z Otradovic
24.9. Svatováclavské slavnosti