Tyto a další historické postavy čekají na návštěvníky v bývalém augustiniánském klášteře v Borovanech. V neděli 11.července zde začínají noční prohlídky s názvem Borovanské múzy.

„Jedná se o hranou prohlídku. Zatímco jinde obvykle dostanete pouze suchý výklad o historii, u nás se to samé dozvíte formou divadla. Lidé prožijí s postavami jejich příběhy a myslím, že to jim dá mnohem více,“ přiblížil Miroslav Mareš z pořádající agentury Kultur–Kontakt. Návštěvníky budou klášterem provádět dvě múzy a na trase potkají řadu osobností. Kromě výše zmíněných se ke slovu dostane i probošt Augustin Dubenský, který je spojen se stavbou nové prelatury, rokokový malíř František Jakub Prokyš povypráví o své nástropní fresce ve Škapulířové kapli a barokní sochař Josef Dietrich představí své sochy .

Prohlídky jsou výjimečné také tím, že bývalý augustiniánský klášter byl doposud veřejnosti nepřístupný. Do roku 1997 zde sídlila škola. Poté město nechalo budovu zrekonstruovat. „Vyšlo nás to na 60 milionů korun, ale výsledek stojí za to. Klášter nyní vypadá stejně jako před 250 lety, kdy byl postaven,“ řekl starosta Borovan Stanislav Malík. Návštěvníci zde například uvidí hlavní sál s velkou nástropní freskou, který byl za dob působení školy necitlivě předělen na dvě samostatné místnosti. Obnovili tu také výmalby a vrátil se sem historický nábytek.

Scénář k prohídce napsal Miroslav Mareš. „Starosta Borovan je historik, takže mi půjčil své poznámky a dobové knihy. Také jsem se vydal do archivu. Borovanská historie je opravdu bohatá a bylo náročné vměstnat vše podstatné do devadesátiminutového vystoupení,“ popsal. Všichni účinkující také budou mít kostýmy, které přesně odpovídají dobovým předlohám.

O Borovanské múzy je již nyní velký zájem. „Doporučuji vstupenky předem zarezervovat,“ zdůraznil Mareš. Zájemci tak mohou učinit přímo v agentuře Kultur–Kontakt v budějovické Krajinské ulici, na jejích internetových stránkách, přes rezervační systém www.cbsystem.cz nebo v borovanském informačním středisku. Vstupné činí 210 korun, děti, studenti, senioři a obyvatelé Borovan platí 170 korun.

Termíny prohlídek
Červenec - 11., 18., 25.
Srpen - 1., 8., 15., 22.
Září - 12., 19., 26.
Začátky vždy ve 20.00, 20.45, 21.30 a 22.15 hodin
Vstupné 210 a 170 korun