Přestože to bude příští pátek přesně rok, co tragicky zemřela, o její dílo je stále obří zájem. Knihy brněnské autorky Simony Monyové patří v jihočeských knihovnách k těm nejžádanějším. Podobně jako trilogie Milénium od Stiega Larssona nebo historické publikace Vlastimila Vondrušky.

Žánrově se přes léto čtou ženské romány, detektivky a samozřejmě novinky. Platí to i v Jihočeské vědecké knihovně (JVK). Kromě Monyové se již delší dobu drží na předních místech Larsson.

„Jeho trilogie je hodně žádaná. Vždy vypukne boom, když se objeví seriál a film podle knížky nebo obráceně. Anebo když se něco přihodí, jako byla smrt Monyové nebo nějakého básníka, výpůjčky se pak hodně zvýší," popsala Vlaďka Klímová z JVK, kde čtenáři chtějí rovněž historické romány od  Hany Whitton nebo detektivky, které píše Jo Nesbø.

Ve statistikách táborské knihovny vede Mafie v Praze od Michala Viewegha, hodně se půjčuje také Ztracený symbol Dana Browna, zmiňovaná Monyová i Lenka Lanczová.

„Pak také kniha Mým marodům od doktora Hnízdila, která se orientuje na zdravý životní styl. Vrací se nám učebnice, takže ti, kteří na ně dlouho čekají, mají šanci, teď máme fond učebnic opravdu bohatý a plný," řekla Eva Janíčková, vedoucí oddělení pro dospělé v Táboře.

U dětí vede sci-fi

Mezi tamními dětmi převládá zájem o sci-fi, například bestseller Píseň ledu a ohně od George R.R. Martina, malí čtenáři v Písku zase ujíždějí na Upířích denících.

V Prachaticích se oproti jiným měsícům daří přes léto trochu více beletrii než naučné literatuře. Platí to, co jinde: detektivky, dobrodružné, historicé a ženské romány. Nejvíc rezervací má Larsson a Monyová, z románů pro ženy se čtou ty od Táni Keleové- Vasilkové a Marie Körnerové. Lidé chtějí i Vondrušku a na dlouho zamluvený je i Pražský hřbitov od Umberta Eca, loňská Kniha roku LN.

„Z naučné, která přes léto víc stagnuje, vedou diety a kuchařky, bylinky, zahrádka, bedekry a cestopisy," upřesnila Šárka Vandlíčková z prachatické knihovny.

Tři autoři uvedení v prvním odstavci dominují i v zápůjčkách beletrie jindřichohradecké knihovny. V Hradci se nyní navíc hodně půjčuje povimná četba.

„Středoškoláci mají opravdu zájem podle seznamu, který dostanou ve škole. Dál letí ženské romány, muži čtou většinou špionážní romány a co se týká naučné literatury, tak hodně půjčujeme průvodce a mapy," nastínila Dagmar Holoubková z knihovny v Jindřichově Hradci.

Larsson je číslem jedna co do počtu rezervací i v písecké knihovně, kde je sháňka též po novince od Viewegha. A kategorii žen ovládá Monyová. „Žádaná je taky Linková, není to úplně hloupé čtení," podotkla Jana Mušková z píseckého oddělení beletrie.

Pracovnice jihočeských knihoven se shodují, že v létě čtou lidé o něco víc. Například v Prachaticích je návštěvnost velká. „Časopisy si půjčují k vodě plus to, co nestihnou přes rok, se snaží dohnat přes prázdniny, mají čas a chuť," myslí si Šárka Vandlíčková.
Podobně situaci vnímá i její táborská kolegyně. „Lidé jedou na dovenou a berousi čtení na volnou chvíli," doplnila Eva Janíčková.

Žádaní autoři

• Stieg Larsson
• Simona Monyová
• Vlastimil Vondruška
• Michal Viewegh
• Hana Whitton
• Jo Nesbø
• Hana Marie Körnerová
• Táňa Keleová-Vasilková
• Jan Hnízdil
• Dan Brown