Jeden z nejhezčích dárků k letošním devadesátinám si teď na pokračování užívá herečka Dagmar Neumannová. Vpravdě noblesní dáma se totiž po 14 letech vrátila do Jihočeského divadla jako Vondračka v Roku na vsi. A radost násobí fakt, že se na jevišti potkala se dvěma dalšími kamarádkami, s nimiž tvoří trio babiček, které celé dění glosují.

Zkoušení pro ni začalo téměř snově, zájezdem na Moravu. V 90 letech se tak poprvé dostala do vinného sklípku. „Moc hezké. Nejdřív růžový burčák, potom jsem přesedlala na víno a pak slivovičku, tu já občas ráda. Ale musela jsem se držet zpátky, jinak bych se ztřískala,” směje se herečka, jíž se říká Paní Dagmarka. A sama před sebou smeká, že zvládla desetkrát denně sešplhat po schodech z autobusu.Ačkoli nabídku Jiřího Šestáka přijímala s rozpaky a strachem, na zkoušky pak všech šest týdnů příprav chodila ráda. Jen ji překvapilo, jak se divadlo proměnilo. „Na chodbách je nepořádek, protože nemají zázemí,” všimla si.

Trable s nářečím

Rokem na vsi žila již v létě. Její kamarádka, 71letá herečka Jiřina Petrů, která v dramatu ztvárnila Babu Cihlářku, si v knize přečetla, že se tam vaří trnky. „A když jsem byla o prázdninách u paní Dagmar na chalupě, vzala jsem text a říkám: pojď, budeme vařit švestková povidla. A my se u toho tak nasmáli,” vzpomíná Petrů, byť nakonec ve hře místo vaření trnek maluje runy.Skoro jako všichni ostatní herci se i tři doyenky musely vypořádat s moravským nářečím, kterým se ve hře mluví. Petrů to měla lehčí, protože pochází ze Zlína a příbuzné má v Nivnici, ale třetí z 'babiček', 61letá Jana Frouzová - Hrušková v roli Prudkové válčila.

„Janinka má dodnes problém se slovem zpustlosťó,” směje se Petrů, které prý při nabídce hrát v Roku na vsi s kamarádkami nadskočilo srdíčko radostí. Na zkouškách si pak ověřila, že na sebe navzájem stále 'slyší'. „Člověk přijde a je to jak kůň do stáje. My si navíc navzájem sedneme,” doplňuje Petrů s tím, že stačí, když si vzpomenou, jak si užily na točně v Krumlově a hned je veselo. Na dálku děkuje i celému souboru, jehož členové se k nim chovají báječně. „V přízni mladších kolegů se až koupeme,” dodává.

Tři babčy, které hru otevírají i zavírají, mohou v rolích zlehka těžit z jedné své kratochvíle: sedánků u Neumannové, kde se, v dobrém slova smyslu, drbe. Jejich jevištní poznámky jsou však syrové, ostatně jako celé drama. „Glosujeme samé ošklivé věci. Jak výstižně řekla Dagmarka: jsou to báby, které by se strašně rády všeho zúčastňovaly, ale už nemůžou, tak to aspoň komentují,” podotýká Petrů.Režiséra Břetislava Rychlíka svorně velebí. Neumannová si cení toho, že všechny připomínky říkal velice vtipně a s jemným sarkasmem. „My zažily režiséry, kteří řvali od první zkoušky,” připomíná devadesátiletá herečka.

V den premiéry na ní šly mdloby. První výstup zvládla a až v závěru přišel úsměvný zkrat: omylem odešla předčasně ze scény. Ale hodně rychle se vrátila. „Vtrhla jsem tam,” vypráví s úsměvem. „Holí mě tam odhrnovala, no já byla mrtvá – myslela jsem, že je jí špatně a že se potřebuje dostat pryč ze scény,” směje se Petrů a pak vážně dodává: „Dagmarka měla veliké obavy, a tak jsem ráda, že byla takhle statečná.” O tom, že v roli obstála, svědčí ostatně i záplava kytic v jejím bytě.

Vtipnou historku přidává i Frouzová. Když se učí text, děti jí doma hodně pomáhají, takže repliky dokonale znají. A tak když herečka pronesla 4. listopadu slovo sviňa, které se do scénáře dostalo na poslední chvíli, dcera se hodně lekla…

Velkolepá hostina

Stresové momenty pak společně zapily při popremiérovém večírku ve Slavii. Na velké hostině plné vína a jídla hrála slovácká cimbálovka, kterou pozval režisér. „Šly jsme domů snad ve tři ráno,” líčí Petrů. A zvesela se vracela i Frouzová. Taxikáře, který ji vezl, trošku řídila. „Prý se na mě jen díval a usmíval se. Dcera se mi pak hrozně smála.”

Kdo je kdo

Dagmar Neumannová (90)
Role: Vondračka

Jiřina Petrů (71)
Role: Baba Cihlářka

Jana Frouzová - Hrušková (61)
Role: Prudková + Frau Ebr