Buldozer dívčích srdcí, ale také velký vzdělanec ovládne v létě nádvoří hlubockého zámku. V pátek 6. července se tam uskuteční světová premiéra muzikálu Casanova. Pro Divadlo Hluboká ho napsali Zdeněk Barták s Petrem Markovem a mezi 26 účinkujícími se objeví řada známých jmen jako Iva Hošpesová, Míša Nosková, Jaromír Adamec nebo Lukáš Randák. A vstupenek, které stojí 440 korun, se už prodala více než polovina.

Divadlo, které s obřími úspěchy hrálo na Hluboké Jednu noc na Karlštejně a Romea a Julii, dostalo Casanovu jako dárek pro svého produkčního a zakladatele, Zdeňka Pikla. Ten přesvědčil Bartáka, že právě tahle látka se na zámek velmi hodí.

„Tématu žen se dotkneme, ale nechceme aby byl Casanova pojatý prvoplánově jako sukničkář. On byl úžasný renesanční člověk, osvícenec, setkával se s osobnostmi jako Voltaire nebo Rousseau. Právník, teolog, politik, spisovatel, špion, zednář. Muzikál vychází z jeho pamětí," řekl Zdeněk Pikl.

Právě on známého milovníka ztvární, v alternaci s dalšími herci. Mezi lidmi se již mluví o tom, že si roli nechal napsat na tělo, protože ho provází pověst velkého svůdce, navíc hrál podobné typy i v dřívějších komediích. Pikl se ale nařčení brání.

„Od střední školy si všichni myslí, že jsem hrozný sukničkář, jenže já jsem vůči ženám plachý a nesmělý. Pro mě nebyl problém přijít do společnosti a bavit holky, ale jen, když o nic nešlo. Co kdyby mě odmítla – to bych ve své ješitnosti nepřekousl. Proti Casanovovi, který měl 132 žen, bych byl úplně bezvýznamný milovník," směje se Pikl.

Obsazení všech rolí vzešlo z konkursu, jenž měl tři kola. Zúčastnilo se jich kolem 150 lidí, kteří přijeli  z Prahy, Brna, Ostravy, Plzně, Ústí nad Labem, Mostu i ze Slovenska. Na nádvoří se představí i tváře z Jihočeského divadla jako Dagmar Volfová nebo Iva Hošpesová. Ta s Hlubokou spolupracovala na Sněhurce i Romeovi a Julii.

„Jednak je to dobrá parta a jednak osvěžení, zazpívat si kromě opery a operety i muzikál, který mám ráda. Je to práce po všech stránkách v pohodě, zkouší se s dobrou náladou, tak věřím, že se Casanova bude líbit," řekla Hošpesová.

Ačkoli zájem projevilo i několik hvězd, produkční se snažil vybírat ty, kteří zapadnou do kolektivu. Je totiž přesvědčen, že dobrá parta je základ. „Hvězdu, která dělá rozbroje, nechci," podotkl Zdeněk Pikl.

Jednou z jeho jistot je režisér David Cody. Dle jeho slov klade světová premiéra na inscenátory velké nároky. „Musíme se pochopit s autory i interprety, je to obrovský moloch, který si musí rozumět ve filozofii díla i dějové lince. Divák očekává, že uvidí scény, jak Casanova laškuje, ale náš pohled je jiný: vidíme ho jako renesančního člověka, který se dokáže vcítit do druhých. Je to příběh každého z nás – všichni máme své problémy, lásky i nepřátele," popsal režisér.

Tvůrčí tým dále tvoří dirigent Martin Peschík, souboje má na starosti Petr Nůsek, choreografii Petra Parvoničová. Podle Pikla by naučila tančit i člověka s dřevěnýma nohama. V kostýmech se opět spolehl na Zuzanu Rubešovou. „Večer někoho tlačí boty, tak ona skočí do prodejny s levnou obuví a do rána jsou z toho barokní královské boty. Je kouzelnice," ocenil Pikl.

Scénu, kterou bude stavět deset techniků, umocní projekce na zámecké zdi. Podle Hošpesové dodá právě zámek Casanovovi na atmosféře. „Je to magické místo, i když je důležité, jaký muzikál se hraje – musí se vybrat titul, který bude zámku slušet. Nádvoří má krásnou akustiku a prostředí je úžasné: člověk tam ani nemusí zpívat, jen když vejde, už na něho dýchá," doplnila sopranistka.