Zahrada osvětlená ohni, hra na unikátní ruský klavír, výklad o historii koberců. Takové zajímavosti nabídne tento víkend Hradozámecká noc. V jižních Čechách se k ní připojí osm památek, otevírají v sobotu večer.

Akce se uskuteční potřetí, památkáři ji berou jako možnost, jak více zpřístupnit kulturní dědictví. „Ukázalo se, že o programy tohoto typu je zájem. Lidé chtějí vidět prostory v jiném režimu, nasvícení, atmosféře a večer je k tomu ideální," uvedl Zdeněk Troup v Národního památkového ústavu.

Noční program nabídne například Červená Lhota. Zámek chce podle kastelána Tomáše Horyny přilákat především místní. „Ti už to tu znají, a tak na prohlídky nechodí. Tohle je ale možnost ukázat jim zase nové věci," vysvětlil.

Od 22 hodin lidé mohou procházet zámkem, jak dlouho chtějí a téměř bez průvodce. Ten bude pouze odpovídat na dotazy. O půlnoci pak začne speciální přednáška. „Chtěli jsme se zaměřit na něco, o čem se běžně nemluví. Představíme tedy kolekci koberců, které sbírala poslední zámecká paní. Jsou dost pozoruhodné a přitom zůstávají mimo pozornost," zdůraznil Horyna.

Netradiční atmosféru nabídne i Kratochvíle. Ve 20 hodin začínají prohlídky, při nichž návštěvníci projdou zahradou osvětlenou ohni, uvidí zámeckou kapli a fotografie z restaurátorské obnovy. Program oživí ukázky divadelního představení Trabadůry.

Potřetí se k Hradozámecké noci připojují Nové Hrady. „My jsme už dřív uvažovali o tom, že bychom se účastnili noci muzejní, takže akci jednoznačně vítáme. Je to možnost zpestřit běžný provoz a přilákat znovu i lidi, kteří už tu byli," komentoval kastelán Jan Smolík.

Návštěvníci zde potkají průvodce v kostýmech a v ceně vstupenky bude ochutnávka rakouských vín, vinných moštů nebo čokoládových pralinek. „Tady se dříve hodně pila vína z Rakouska, protože to je podstatně blíž než vinařské oblasti v Čechách. A také jsme při výzkumu hradní studny objevili pečetítko s vinařským motivem," vysvětlil Smolík.

Ve 20 hodin se otevře hrad Rožmberk. Nabídne prohlídky obohacené hudebním doprovodem, na trase jsou navíc k vidění dámské historické šaty. Zámek Dačice připravil od 21 hodin čtení z dopisů Dalbergů spojené s koncertem klasicistní a romantické hudby. V Třeboni budou od 21 hodin provádět historické postavy.

Již odpoledne začíná akce v klášteře Zlatá Koruna. V 15 hodin se uskuteční vernisáž výstavy chorvatského výtvarníka Fadila Vejzoviće. Poté je na programu koncert strunného dua a zazní i unikátní klavírní křídlo z druhé poloviny 19. století, které bylo vyrobeno na objednávku ruského cara.

K Hradozámecké noci se poprvé připojuje i soukromý zámek Lnáře. „Snažíme se rozšiřovat svojí aktivitu a tohle je možnost, jak přilákat lidi. Nechceme zkrátka být stranou," řekl kastelán Miroslav Uriánek. Ve 20 hodin se tu proto lidé mohou těšit na prohlídku s ozvláštněným výkladem a poslech barokní hudby k zámecké kapli. Bude také zpřístupněna věž a nasvícena zahrada.

Kde otevřou

Červená Lhota od 22 hodin
Dačice od 21 hodin
Kratochvíle od 20 hodin
Nové Hrady od 19 hodin
Rožmberk od 20 hodin
Třeboň od 21 hodin
Zlatá Koruna od 15 hodin
Zámek Lnáře od 20 hodin