Osmdesáté narozeniny oslavil před nedávnem František Janula, český malíř žijící ve Francii. Prácheňské muzeum v Písku mu proto připravilo velkou výstavu, která představí jeho celoživotní dílo. Začne tuto neděli a potrvá až do 30. května.

Návštěvníci si budou moci prohlédnout díla z několika autorových cyklů včetně těch, které vznikaly ještě před jeho odchodem do Francie v roce 1968. František Janula navíc pracuje s nejrůznějšími materiály – barvou, textilem, sklem, kovem i dřevem a tvrdí, že nevěří v inspiraci. Umělec podle něj musí malovat stejně, jako musí pracovat kterýkoli řemeslník.

„Na začátku nikdy nemám přesnou představu, ale pouze chuť vytvořit například plátno ve světlých tónech. Dám se do malování a dílo již vzniká skoro samo. Naprosto souhlasím s Picassovým výrokem: Nehledám, ale nalézám," komentuje František Janula.

Změnila jej Paříž

Do roku 1968 malíř žil v Praze a tvořil expresivní, figurativní plátna s převahou tmavých odstínů. V Paříži změnil svůj  styl a začal se zajímat 
o různé způsoby zpracování a barvy. Jeho francouzští obdivovatelé jej označují za následovníka Josefa Šímy a Františka Kupky.

Během uplynulých let umělec uspořádal desítky autorských výstav především ve Francii, Belgii, Holandsku, Itálii, Švýcarsku i Německu. Ocenili jej také kritici. „Janulova malba je můj nejpodivuhodnější objev. Jeho výbušná tvorba nás překvapuje a uchvacuje již skoro čtyřicet let," napsal například v roce 2007 Jean Marc Natel.

Do Čech se Janulova díla poprvé vrátila v roce 1994 u příležitosti skupinové výstavy malířů emigrantů v Galerii Klatovy/Klenová. Aktuální expozice v Písku je součástí nepravidelného cyklu výstav českých umělců žijících ve Francii. Bude ji doprovázet i dokumentární film o díle Františka Januly.