Jedni v té jihoafrické vesnici pěstují červená jablka, druzí zelená a nesnášejí se tak, že vsí vede hranice. Jenže všechno přemáhá láska, a navíc s dobrým koncem. Snímek Kanye Kanye, který natočil Miklas Manneke, získal o víkendu na Mezinárodním festivalu studentských filmů hlavní cenu Grand Prix, kterou město dotuje částkou 
50 000 korun. Porota volila ze čtyř desítek děl, celkem své práce přihlásilo 300 filmařů. 
Z českých nebodoval žádný.

Vítězný snímek je milou variací na Romea a Julii, milenci se dorozumívají skrze jakýsi plechovkový telefon. „V tomto filmu je téma, které bylo zpracované již mnohokrát, podáno velmi originálně, emocionálně, s humorem a bez patosu. Získalo si srdce všech členů poroty, ale i diváků,“ okomentovali porotci.

Trailer Kanye Kanye ZDE

Kanye Kanye zaujal 30letou studentku písecké FAMO, která na festival vzala i svého pětiletého syna. Líbil se jí jeho styl filmu, barvy či kamera. Oslovil ji také český animovaný film Ty se máš. „Je to dobré pro Písek, doufám, že obyvatelé města jsou tady také, v kině sedí hodně lidí,“ říká studentka Julia Berežnaja.

Mezinárodní festival studentských filmů Písek, 2014. Na snímku Miroslav Ondříček.Město festivalem žije v okolí kina a na náměstí. Tam láká stánek s tričky a dalšími předměty. „Lidé se zastaví kvůli balonkům, věcem, které jsou zadarmo. Festivalové placky si vezmou s nadšením, rozdali jsme spoustu propisek, ale akreditací jsme prodali hrozně málo, v pátek asi tři, dnes zatím nic,“ líčí v sobotu po 
11. hodině, kdy se zvedá mlha, student FAMO Jakub Zbíral.

Zatímco v kině je tou dobou plno, diváci sedí na schodech 
a tleskají po každém filmu, centrum se probouzí. Dvě dívky krmí pod Kamenným mostem tři labutě a pár kachen, 
z biografu stěhuje parta kluků lavičky a stůl na terasu. Ze zeleného zábradlí nad schody ke kinu visí splasklý černý balonek, na stolku v předsálí prázdná lahev Pinot Noir. Živo je v bufetu Biograf. „Rozhodně vede kafe, pak hodně voda,“ říká prodavačka Radka.

Slávu zažívá předseda poroty Juraj Jakubisko. Otáčejí se za ním lidé z kaváren, starší manželé i slečny. Poznámky si činí do svého v pořadí 33. deníku. Líbí se mu, že většina filmů má myšlenku a jiskru. „Je zde řada těch, které se dotknou lidské duše. Jsem velmi rád, že  mladí pochopili, že se musí vracet k citu," říká a za příklad dává tchajwanský snímek Dávat a brát, příběh 
o školačkách, které si dokáží odpustit. „Vůbec si neumím představit, že tak křehký příběh by natočil někdo u nás, řeklo by se, že je to dávno passé. A podívejte se, jak tenhle film chytil lidi u srdce,“ říká Juraj Jakubisko, který písecký Kamenný most překřtil na Malý Karlův most, když ho zde kdysi kreslil na školním kurzu.

Mezinárodní festival studentských filmů Písek, 2014. Na snímku předseda poroty Juraj Jakubisko.Je půl dvanácté. Dělník ve flanelové košili, který předělává dlažbu u kina, se opírá 
o zábradlí a zívá, zatímco čtveřice mladých s visačkami na krku probírá noční mejdan. „Doufal jsem, že zbydou aspoň věnečky, ale byly jen preclíky, a rozlámané.“

Blíží se poledne, končí soutěžní blok C. Ze sálu vychází Fratišek A. Brabec, šéf katedry kamery na FAMO. Festival má pro něho rodinnou atmosféru. Jezdí sem jako domů. „Pobavit se, potěšit se, pokecat," říká kameraman. Na filmech oceňuje řemeslo a nápady, zmiňuje animovaný snímek Ty se máš o slepici, která si vymění roli se psem.
„Krásný film, přitom vtipný  a s nadsázkou. Nemůžeme chtít od dvacetiletých dětí, aby nám řešily velké filozofické otázky. Jako studenti jsme také dělali hříčky, abychom se vyblbli,“ komentuje František A. Brabec.

Na jeho podpis čeká v předsálí písecký učitel Rudolf Přib. Na festival chodí pravidelně, bydlí poblíž a sbírá autogramy. „Protože jsem Písečák, zajímají mě výkony studentů. Je bezvadné, co dokážou vytvořit jako absolventská díla,“ říká 61letý pedagog.

Po dalším soutěžním pásmu odloví porotce Jana 
P. Muchowa. Ten přijel poprvé. Srovnává s Famufestem, proti němu má podle něj písecká akce větší přesah. „Je mezinárodní, mám pocit, že jím i město žije, organizátorům se daří přitáhnout spoustu diváků, což je skvělé,“ říká.

Mezinárodní festival studentských filmů Písek, 2014. Snímek ze zahájení.

V některých filmech cítí naivitu a paradoxně jsou pro něho zajímavější práce studentů 
z nižších ročníků. „Spousta jich točí hrozně standardně, to je jisté zklamání. Z českých se mi jeden animovaný líbil hodně, ostatní… Poslední, co bych čekal od studenta, že udělá něco bez názoru. Kdy jindy než na studiích zkoušet něco, co není televizní norma?“ hodnotí Jan P. Muchow.

Po poledni již město filmem dýchá. Diváci sedí na lavičkách u náplavky, v kavárnách či hospodách. A mění se i kino: po 15. hodině černý balonek ze zábradlí mizí, vlaje tam několik barevných.

Vítězné filmy 2014• Grand Prix
Film: Kanye Kanye
• Cena za nejlepší hraný film
Film: Babaga
• Cena za nejlepší dokument
Film: Red White Green
• Cena za nejlepší animovaný film
Film: Half You Met My Girlfriend
• Cena KODAK Vision za nejlepší obrazové ztvárnění
Film: Sailor
• Cena Vladany Terčové za humanitární počin
Film: Give and Take
• Cena Pražské vědecko-technické společnosti
Film: Unordinary Journey in an Ordinary Day
• Zvláštní cena poroty
Film: The Present