Rodák ze Skalice, který založil první artrockovou kapelu v Československu, bude jedním z hlavních hostů Dnů slovenské kultury v Českých Budějovicích. Kromě koncertu Mariána Vargy přinese desetidenní festival, jenž začne v pátek, divad〜lo, výstavy a řadu slovenských jídel v pěti restauracích.

Z 25 pořadů je už téměř vyprodané právě vystoupení slavného rockera. „Jsem za sebe moc ráda, že se podařilo dostat do Českých Budějovic legendu slovenské hudby, Mariána Vargu,“ řekla náměstkyně primátora Ivana Popelová. Jeho význam vyzdvihl i muzikolog Martin Voříšek.

„Nevím o tom, že by v té době někdo dělal něco podobného jako on - hrát rockové úpravy klasických skladeb s tím, že by to přineslo něco navíc. Mám dojem, že to bylo trochu víc, než že by vzal klasickou skladbu a vrazil pod to rockový doprovod, měl snahu trochu to překopat,“ popsal Voříšek.

Již 12. ročník festivalu zahájí v pátek Recyklus, expozice mladých výtvarníků v radniční výstavní síni. V dramaturgické linii organizátoři posílili hudbu. Kromě Vargy přijede také Peter Nagy s kapelou Indigo do Metropolu, v klubu Highway 61 zazní trnavské blues, Modrý dveře přivítají bluesovou zpěvačku Zuzanu Suchánkovou.„V Horké vaně proběhne poprvé cimbálový večer, jeden až dva páry v krojích budou tančit,“ upřesnila Iva Sedláková, vedoucí odboru kultury.

Hvorecký, Winton…

Z osmi besed, mezi nimiž bude i setkání spisovatelů s hostem Michalem Hvoreckým, poutá pozornost ta, která se uskuteční 23. února po večerní projekci filmu Nickyho rodina v Kotvě. Matěj Mináč, jenž na festival dorazí již potřetí, totiž zdokumentoval dosud nezveřejněná fakta o záchranné akci Nicholase Wintona.

„Divadlo jsme letos vzhledem k financím trošku oslabili, máme jen jedno a pozvali jsme opět SkRAT, protože se nám zdá, že v těchto měsících by měl člověk posilovat svoji pozitivní náladu. Takže je to opět komedie Umri, skap a zdochni,“ doplnila Sedláková. Hlavními představiteli devíti scének jsou tři fotbaloví hráči, kteří se od vzpomínek na mrtvého kamaráda dostanou až k frustraci ze svých životů.

Připravené jsou i dvě fotovýstavy: Slovenské dědictví UNESCO v hotelu Budweis a snímky Borise Németha v Galerii Nahoře, autora úspěšného i na Czech Press Photo, jenž sleduje proměny své země.

Do Dnů slovenské kuchyně se zapojí pět restaurací: Grand Hotel Zvon, Hotel Budweis, Life is Dream, Malý pivovar a Masné krámy. V posledně zmíněné bude hrát cimbálová muzika Lipa a v Budweisu dva dny k obědům i večeřím Vitali Virtúzi z Liptova.

Preteky se Stupkou

Tradičně se odehraje soutěž Haluškové preteky. Letos změří síly 23. února (v den koncertu Vargy) v hotelu Budweis pět budějovických kuchařů. „Je to trošku s nadsázkou, i když někteří to berou vážně. Porotcem je Petr Stupka. Hostem bude Mária Katušová, lidová umělkyně, která vyrábí panenky ze šustí,“ dodala Sedláková.

Rozpočet Dnů slovenské kultury je 606 tisíc, zatímco loni dalo město na akci 825 tisíc korun. „Ale i v rámci úsporných opatření si myslím, že se podařil program bohatý,“ shrnula náměstkyně Popelová.

Výběr z programu
18. února
Zahájení – výstava Recyklus
Radniční výstavní síň 16.00
19. února
divadlo Umri, skap a zdochni
Malé divadlo 19.00
21. února
Peter Nagy – koncert
DK Metropol 19.30
22. února
Zuzana Suchánková – blues
Modrý dveře 20.00
23. února
Nickyho rodina – film M. Mináče
kino Kotva 17.30
M. Varga a Collegium Musicum
Bazilika 20.00
25. února
Šarvanci – cimbálový večer
Horká vana 19.00
Dny slovenské kuchyně
Life is Dream, Hotel Malý pivovar, Masné krámy, Zvon, Budweis

Více:www.c–budejovice.cz