Minulý týden zde totiž začala její výstava k 60. narozeninám s výmluvným názvem Doma, která zahrnuje asi padesát obrazů z posledních dvou tří let. Některé z nich autorka namalovala přímo pro tuto expozici. „Nezanedbatelnou část tvoří obrazy úplně nové, které vznikly tento rok nebo minulý na podzim,“ vysvětluje Renata Štolbová. Část exponátů tvoří i malovaná keramika, které se výtvarnice začala nedávno věnovat. V létě totiž absolvovala pobyt v Bechyni na Střední umělecko-průmyslové škole. „Připadalo mi to jako logické odvětví mojí malby,“ vypráví Renata Štolbová. Zdobit kachle, džbány nebo mísy ji zaujalo. „Ráda bych v tom pokračovala,“ těší se.

S Renatou Štolbovou se můžete v galerii setkat osobně a pohovořit si o jejích obrazech až do 24. listopadu ve všední dny od 13 do 17 h a o sobotách od 10 do 12 h. Umělkyně se těší na zpětnou vazbu. Má pocit, že jde s kůži na trh. „Moje práce je hodně intimní a osamělá, když ji pak vystavíte, je to, jako když jste v negližé,“ uvažuje s tím, že ji proto zajímá interpretace. Bere to také jako šanci městsky se obléct a potkat své přátele, na které nemá jindy čas, nebo své sběratele. „Vzhledem k tomu, že se mi lidi vrací, zpětně mě oslovují, posílají mi fotky, kam dali mé obrazy, často si je pamatuji,“ směje se malířka.

Sama si svými díly bydlení nezdobí. „Kde jsem nejvíc, nehodlám mít svoje obrazy,“ vysvětluje Renata Štolbová a pokračuje: „Mám obrazy svých přátel. Třeba v dřevěné přístavbě, kterou ráda okupuji, mám jedině ty od mého kamaráda Pepíka Synka. Kdybych nemalovala a kupovala si umění, tak Synek je můj kůň.“

A jak vnímá své jubileum? „Je to povzbuzující, dobrý věk, kdy se dá dělat spousta věcí, změnit život, učit se. Jsem šťastná, že se můžu učit nové věci, jako je právě keramika,“ pochvaluje si a prozrazuje další plány: „Do budoucna mě láká šperk a práce s polodrahokamy. Zajímá mě to celý život.“

Výstava postupně přejde v tradiční vánoční. Vždyť betlémy, andělé a svatí jsou častým tématem malířky. „Nevím, kde se to přesně vzalo, ale nějak to souvisí s mým vnímáním reality,“ myslí si. Expozici doplní i jiní autoři.