Výstava bude zahájena v pátek (27.2.) v 19 hodin v prostorách Galerie U Zlatého slunce.

Program slavnostní vernisáže otevře galeristka Marie Hanušová, s úvodním slovem z pera profesora Vladimíra Franze vystoupí herec Václav Legner a s hudebním doprovodem se představí žáci ze Základní umělecké školy Karla Komzáka.

Uvidíte práce tří Johanusů

Čtenář, sledující uměleckou jihočeskou scénu, by nepochybně předpokládal, že se v této expozici setká s dílem českobudějovického výtvarníka Václava Johanuse. Tentokrát však ne v jedné, ale ve třech žánrových rovinách.

Překvapením pro něho tudíž bude, že se na výstavě uvidí práce hned tří Johanusů. Samozřejmě ilustrace, grafiku a volnou tvorbu Václava Johanuse, dále trojrozměrné, většinou dřevěné objekty jeho bratra Petra a do třetice ab– straktní plátna Václavova syna Davida.

Průřezový vzorek tvorby

Vystavované soubory jsou jakýmsi stručným představením každého z trojice Johanusů, takovým malým průřezovým vzorkem z jejich mnohem obsáhlejší tvorby.

Tuto zhruba půlstovku výtvarných děl však propojuje ještě něco jiného než jen příbuzenecký vztah jeho tvůrců. Řekla bych, že je to jistý, mírně ironický a přitom lidsky chápající a laskavý nadhled, který pomáhá překonávat životní překážky a zádrhele nejen jejich tvůrcům, ale i vnímavým divákům.

Zatímco Petr vystavuje v Týně nad Vltavou poprvé, David si tuto zkušenost ověřuje již podruhé a Václav se může pochlubit nejméně šesti vltavotýnskými prezentacemi.

Galerie jihočeskou Mekkou

A každé z nich si velice váží, protože díky galeristce Marii Hanušové se město Týn nad Vltavou stal v průběhu let posametové doby známým pojmem, jakousi jihočeskou výstavnickou Mekkou, která má své jméno a váhu i povědomí renomovaných zahraničních umělců.

Jak s úsměvnou nadsázkou poznamenal výtvarník Václav Johanus, zdá se, že v Týně nad Vltavou vystavovalo už víc známých a slavných výtvarníků, než kolik má tohle úhledné malebné městečko na řece Vltavě obyvatel.

Přitažlivost rodinné výstavy

„Zejména Vltavotýnské dvorky mají úžasný zvuk mezi výtvarníky a cením si, že jsem se v nich také prezentoval. Rád mimo jiné vzpomínám zejména na společnou výstavu s dalšími čtyřmi karikaturisty – Miroslavem Bartákem, Dušanem Pálkou, Vladimírem Jiránkem a Stanislavem Holým. Také pro tuto naši rodinnou výstavní kolekci, jejíž velkou přitažlivost jsme si ověřili už v Praze, jsou originální prostory vltavotýnské galerie opravdu vhodné a určitě jí dodají ten správný punc,“ dodává Václav Johanus.

Aktuální výstava s názvem Třikrát Johanus začíná v pátek a končí na Josefa – 19.března.