Netušený zvláštní svět, který objevuje speciální fotografický obor mikrofotografie, se představí v budějovické Galerii Nahoře v listopadové výstavní expozici. Výstava Mikrosvět II, která je součástí Týdne vědy a techniky, nejrozsáhlejšího vědeckého festivalu v Česku pořádaného Akademií věd, byla zahájena v pondělí v 17 hodin.

Při slavnostní vernisáži promluvil František Sehnal, ředitel Biologického centra Akademie věd, které je spolupořadatelem této prezentace české vědecké fotografie.

„Podobná výstava se zde konala již v roce 2008, kdy na její přípravě spolupracovali František Weyda a Petr Znachor z českobudějovické Akademie věd. Tehdy zde předvedlo své práce na téma skrytá tajemství přírody, zachycená optickým i elektronovým mikroskopem, osmadvacet českých vědců,“ uvedla kurátorka galerie Bohuslava Maříková.

Kolekce vyvolala velký zájem odborníků i laiků. O rok později byla vystavena v Bruselu, poté v Národním muzeu fotografie v Jindřichově Hradci a Národním divadle v Praze. „Věřím, že i letošní výstava bude stejně úspěšná, takto odhalované mikrostruktury totiž zaujmou tvarovou originalitou, barevností, ale i fantastickou abstraktností,“ doplnila Maříková k výstavě, která potrvá do 30. listopadu.