Když Josefa Vopaleckého sestřelili nad Francií, šlo o vteřiny. Nakonec stačil utéct z hořící stíhačky a přes Maroko se dostal do Anglie. Tam nastoupil k 310. stíhací peruti, která bojovala v bitvě o Británii, později byl převelen k 68. noční peruti a sestřelil dvě německá letadla. Jenže po únoru 1948 ho komunistická policie vyhostila z Prahy a s manželkou a dvěma dcerami eskortovala 50 kilometrů za hlavní město, na samotu, do které pršelo. Skončil tak, že rozvážel s náklaďákem uhlí.

Památku jeho i všech dalších českých pilotů z RAF chce uctít jeho synovec Vladimír Vopalecký. Před čtyřmi lety se začal snažit, aby měli v Českých Budějovicích pomník. A právě za tímto účelem se uskuteční 20. září benefiční koncert ve velkém sále budějovického Metropolu.
„Chtěl jsem jim něco malilinko splatit, protože se cítím dlužen, máme velký dluh, a ten je nesplatitelný – padlo tam asi 520 našich pilotů, víc než polovina. Komunisti jim nedovolili se hned vrátit, celý květen, červen a červenec museli sedět na anglických letištích a dovolili jim to až v půli srpna. Republika vlastně řekla: my vás nechceme a po únoru 1948 navíc piloty kriminalizovala,“ řekl iniciátor pomníku Vladimír Vopalecký.

Zahraje šest skupin

Na koncertě se představí známí jihočeští folkaři jako Žalman, Nezmaři, Sem tam a tři další kapely. Všechny zahrají bez nároku na honorář. „Kapely se ochotně zapojily, překládaly kvůli tomu i své koncerty. Uskuteční se rozhovor s Ondřejem Vetchým, představitelem hlavní role ve filmu Tmavomodrý svět o českých letcích v Anglii. Pokud to zdravotní stav dovolí, zúčastní se i plukovník Milan Malý, a pokud ne, vystoupí jeho vnučka, která připravuje knihu o životě svého dědečka,“ řekla Hana Hosnedlová, spoluorganizátorka koncertu a spolupracovnice Deníku.
Program doplní čtení z knih pamětníků, výstava leteckých modelů a projekce. Nikdo z oslovených umělců neváhal, což potvrzuje i kontrabasista Nezmarů Pavel Drengubák. „Piloti si to zaslouží a trošku se na ně zapomíná. Ta myšlenka je správná, i když by se o to neměli starat umělci, ale stát. Jenže to se nestalo, tak jsme kývli,“ popsal Drengubák.

Pomník letcům, na který půjde výtěžek z koncertu, by měl stát před hlavní poštou, náklady dosáhnou asi milionu korun. Pozemek město pronajme za symbolických 60 korun ročně. Sponzorské dary přislíbilo několik zastupitelů a jedna velká stavební firma.

Pomůže i radnice

„Hlavně bych chtěl, aby bylo na první pohled jasné, že je to válečný pomník válečným pilotům, všem, kteří odešli dobrovolně od svých rodin a dávali svůj život všanc,“ zdůraznil Vladimír Vopalecký.

Peníze na pomník bude hledat v rozpočtu na příští rok i vedení krajského města. Jiří Šesták, jeden z radních a ředitel Jihočeského divadla, byl zároveň tím, kdo Vopaleckému nabídl pomoc již nyní a navrhl uspořádat benefiční koncert. Chce tak mj. upozornit Jihočechy, že jde o naši nedořešenou minulost. „Je to dluh, který tato společnost nesplácela programově celé poválečné období až do roku 1989 a i po něm v sobě nenašla dost síly. Nechtělo se nám do toho, z pocitu jakési kolektivní zodpovědnosti a možná i viny, že jsme přivírali oči nad tím, jak se nakládalo s lidmi, kteří pokládali životy za naši vlast. Nesu to v sobě jako zodpovědnost, ke které jsem se chtěl přihlásit,“ vysvětlil Jiří Šesták.
Piloty RAF na jihu zatím různou formou připomíná Český Krumlov, Deštná, Písek, Svatý Kámen u Dolního Dvořiště a Military muzeum v Ledenicích. V krajském městě je nyní pouze pamětní deska v Široké ulici, věnovaná Jiřímu Maňákovi.

Koncert pro RAF

Termín
20. září, 19 hodin
Místo
DK Metropol, České Budějovice
Účinkují
plk. Milan Malý, Ondřej Vetchý, Nezmaři, Sem tam, Žalman a hosté, Giant Mountain' s Band, Společenstvo nezbedných, CB Dědows, Jiří Šesták
Vstupné
200 korun
Číslo účtu
105 098 913 / 2250