Chátrající památka, která vyrostla do krásy. I tak se dá charakterizovat jednou větou Vítkův Hrádek, nejvýše položený hrad v České republice. Letošní sezona jejiž pátá, kdy se zřícenina otevře milovníkům historie a nevšedních výhledů na Lipno.

„Otevřeli jsme1. května,“ říká Miroslav Kovačičín, vedoucí sdružení Vítkův Hrádek, které chátrající památku za posledních dvanáct let doslova vydupalo ze země.

„Zatím je otevřeno o víkendech a svátcích, nebo když se někdo objedná, ale od června bude nepřetržitý provoz včetně pondělků.“

Členem sdružení je i bývalý starosta Přední Výtoně Jan Stoiber. „Zažil jsem zkázu i obnovu Vítkova Hrádku,“ přiznává Jan Stoiber. „Do konce 80. let ho vlastnila armáda, která tu měla pozorovací stanoviště protivzdušné obrany. Hrad jen využívali, ale neopravovali. A když spadlo schodiště, odešli odtud.“

Chátrající památky se ujali členové sdružení Vítkův Hrádek, kterým obec pronajala zříceninu za korunu . Koncem devadesátých let se šumavský starousedlík Petr Ziegrosser osudově setkal na besedě s horolezcem Miroslavem Kovačičínem a postěžoval si, že se o nejvýše položený hrad v Čechách nikdo nestará.

„Tak jsme založili sdružení a podařilo se nám za několik let sehnat celkem 23 milionu korun na jeho opravu,“ říká Miroslav Kovačičín. „I díky Jihočeským Deníkům, které o Vítkově Hrádku mnohokrát psaly. Škoda, že se Petr Ziegrosser jeho opravy nedožil.“

Na hrad s unikátní vyhlídkovou plošinou, odkud je nádherný pohled na Lipno i do sousedního Rakouska, láká také purkrabí hradu Pavel Navrátil. „Zveme hlavně plnoleté panny, které by se dobrovolně oddaly mnichovi, jenž zde po staletí straší,“ říká.

„Ten tehdy na hradě zneužil nebohou dívčinu, která si přišla pro duchovní útěchu. Za to byl sťat a dívčina si sáhla na život,“ doplňuje spisovatel a znalec pověstí Hynek Klimek, který na hrádku chystá několik vyprávěcích podvečerů.