Zvláštní vlak plný knížek a spisovatelů včetně Michala Viewegha či 'lichožrouta' Pavla Šruta, ale také hudby a zajímavých rozhovorů se vydá na cestu tuto sobotu. Startuje v 8.07 hodin v Táboře, pojede po trase Milevsko, Písek, Protivín, Vodňany, Prachatice, Volary s více než dvacítkou zastavení a jeho cílovou stanicí je Nové Údolí. A po stejné trati se pak vydá zpět v 15.52 hodin.

Jízda je určená především pro aktivní čtenáře a milovníky literatury a pořádají ji jihočeské knihovny. Soupravu vyhlídkových a bufetových vozů potáhne historická dieselová lokomotiva Hektor z řady 720.

Vlak je součástí akce Ecce Libris aneb Jihočeské knihovny na kolech, která pak v Novém Údolí vyvrcholí knihovnickou poutí s bohatým programem. Už ve vlaku se ale cestující mohou těšit na brněnskou kapelu Poutníci, známé spisovatele Michala Viewegha a Pavla Šruta, ilustrátorku Galinu Miklínovou, plný vagon jihočeských spisovatelů a na knihovnice a knihovníky z různých míst kraje. Chybět nebude ani občerstvení v jídelním voze nebo dokonce taneční vagon.

Hudba, divadlo i kulinářské dobroty

Knihovnickou pouť na konečné zastávce v Novém Údolí bude provázet hudba jihočeské skupiny Paraván, vystoupení prachatického divadelního spolku ŠOS nebo autorská čtení. Zlatým hřebem literárního odpoledne bude křest úplně nové publikace s názvem Jihočeští spisovatelé aneb Někteří z mnoha, po němž bude následovat autogramiáda.

Program zahrnuje rovněž možnost procházky česko-německými turistickými knihovnickými trasami po Národním parku Šumava, zapojení do her a soutěží na hranici v areálu muzea Pošumavských železnic či ukázky šumavských tradičních řemesel. Na své si přijdou rovněž mlsné jazýčky účastníků, ochutnají tamější speciality jako sýry, klobásky, pečivo, koláčky a koblihy.

„Jsme rádi, že naše sdružení bylo přizváno prachatickou knihovnou k téhle úžasné akci, která je jedinečná jak nápadem, tak programem či zapojením veřejnosti. Zájem o účast projevila celá řada jihočeských autorů, protože mají na literární vlak a pouť stejný názor jako já. A přínosem je i přímý, ale neformální kontakt spisovatelů se čtenáři. Je to velice živé a přitažlivé dění a doufáme, že vyjde i počasí,“ řekl k jízdě František Niedl, místopředseda Jihočeské obce spisovatelů.