Ačkoli je po smrti již 400 let, stále je o něj zájem. A nemalý. Petr Vok, jehož výročí připomíná v Rožmberském paláci Pražského hradu výstava Rok růže, zatím přitáhl přes devět tisíc lidí. Z toho jen první den expozice, v pátek 10. prosince, přišlo 1500 návštěvníků.

Podle kustodů je lákají hlavně repliky dobových šatů. „Fotí se s nimi, zkoušejí čepec Perchty z Rožmberka a Petra Voka, ozdobný límec si dávají na krk a Japonci i na hlavu místo čelenky. Přiťukávají si replikou dobových korbelů, čtou informace na panelech, zdraví se s figurínou Petra Voka,“ popisuje jedna z kustodek Stanislava Vranaiová.

Slavný šlechtický rod představuje 21 panelů, 16 exponátů, repliky dobových šatů i zbroje. Přibližují historickou úlohu, kulturní dílo a dědictví Rožmberků, jež přetrvalo čtyři století.

Smrk slibuje krásu

„Perchtin čepec už je od zkoušení sem tam osahaný a ušmudlaný, proto ho samozřejmě vyměníme. Není to žádný problém. Naopak je to pro nás důkaz, že turisty výstava zaujala,“ komentuje zájem Petra Jánská z oddělení cestovního ruchu a marketingu Krajského úřadu Jihočeského kraje, který expozici, jež potrvá celý příští rok, pořádá.

Jedním z milých detailů jsou části stromů, z nichž každý zdobí nápis. „Je tu třeba čerstvě pokácený smrk ztepilý, starý 150 let, z bývalého rožmberského lesa ve Vimperku,“ nastínil jeden z organizátorů Daniel Hovorka. Smrček oznamuje: dotkni se mě a dám ti krásu, jedle slibuje klid a dub sílu.