Prohlídku barokního divadla, plavbu na vorech nebo moderní balet v podání vozíčkářů slibuje Den s handicapem – Den bez bariér, který se v sobotu uskuteční v Českém Krumlově. Kulturní program, v němž se představí lidé zdraví i ti s postižením, oživí od 10 do 16 hodin náměstí.

„Křivolaké uličky, nerovná historická dlažba, půvabné domy v kopcovité krajině, zámek na skalním ostrohu – to je to, co láká statisíce turistů do Krumlova. Ti nevidomí, na vozíku, s berlemi a jinými zdravotními obtížemi to však nemají vůbec snadné. Při Dni s handicapem jdou ale překážky stranou,“ uvedl Stanislav Jungwirth, prezident Kiwanis klubu Český Krumlov.

Z programu je obvykle největší zájem o plavbu na voru nebo na upraveném raftu. K ruce mají lidé s postižením asistenty. „Je to pro odvážlivce. Jako pomocníky máme i pacienty z léčebny Červený Dvůr,“ řekla Ladislava Šmejkalová z Kiwanis klubu.

Sedmý ročník akce přinese tradiční prohlídku II. zámecké trasy, barokního divadla a muzeí, která mají bezbariérové nájezdy. Zopakuje i loňskou novinku, jež program rozšířila o produkci handicapovaných.

Nevidomí zpěváci

„Ukázalo se to nejen jako velmi zábavné, veselé, ale často i velmi dojemné. Letos zkusíme v tradici pokračovat,“ doplnila Šmejkalová.
A tak se kromě swingové kapely Black Bottom, Studia dell'Arte a kejklíře Vítka představí slepý hudebník Raven i jazzoví Madfinger, kteří hrávají s nevidomým zpěvákem.

Novinkou bude představení souboru T.I.K. z Jilemnice. „Jsou to vozíčkáři. Minulý týden se nám ozvali, že jedou jako návštěvníci, ale mají nové číslo, moderní balet a rádi by si zahráli. Tak jsme je tam na poslední chvíli zařadili,“ upřesnil ředitel městského divadla Jan Vozábal.

Přijede i početná skupina vozíčkářů z Horních Rakous, jež tvoří ansábl Theater Malaria. Letos dorazí více lidí se zrakovým postižením, kteří ocení hmatovou prohlídku, v muzeu navíc nově s modelem města.

Tradiční vsuvku pro lidi bez postižení představuje akce s názvem Zkuste si to na chvíli. Každý z asistentů nebo přihlížejících může zdolat nerovný krumlovský terén na invalidním vozíku nebo se slepeckou holí. „Ujmou se toho dvě děvčata, která mají připravenou překážkovou dráhu,“ popsala Šmejkalová.

Program doplní výstava handicapovaného fotografa Davida Lázníčka v Pohádkovém domě, jejíž vernisáž začne v 16 hodin. Návštěvníci mohou zajít také na poslední koncert festivalu Jazzky Krumlov, na němž se předvedou například Matěj Ruppert a Roman Holý.

„V tuto chvíli je přihlášeno kolem 200 účastníků. A když jsem se dívala na ta jména, některá poznávám už z minulosti. Je vidět, že se do Krumlova vrací a vezou další kamarády z různých stacionářů,“ podotkla Šmejkalová.