VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vrchní sestra Irma voněla a byla vtipná

České Budějovice - Jiří Hovorka pokřtí ve středu v českobudějovickém klubu Horká vana knihu Máš cigáro?, v níž přináší zážitky z časů, kdy kroutil civilní službu v nemocnici.

19.11.2013
SDÍLEJ:

Jiří Hovorka pokřtí 20. listopadu v klubu Horká vana svou druhou knihu s názvem Máš cigáro?.Foto: Deník/ Jaroslav Sýbek

Když přijel vlakem do města, kde měl nastoupit náhradní vojenskou službu, v pravé poledne se z nádražky vymotal opilec. Stáhl si kalhoty a na peróně sedl na bobek.

Převážně zvesela vzpomíná na mládí  ve své druhé knížce Jiří Hovorka, malíř a grafik, který působil také v Deníku. Po loňské literární prvotině Pozdrav, ptáku!, v níž zpracoval vzpomínky na studentská léta, přichází se zážitky civilkáře ve vojenské nemocnici. Knihu s názvem Máš cigáro? pokřtí 20. listopadu od 19.30 hodin v českobudějovickém klubu Horká vana, kmotrem bude  herec  Divadla  Járy Cimrmana Miloň Čepelka.

„Odezva první knížky byla veskrze pozitivní a lidé mi říkali, že musí pokračovat. Tentokrát jde o příběh kluka, který toužil mít modrou knížku, k níž se nedostal, tak si alespoň zařídil náhradní službu ve vojenské nemocnici. Vyprávím o pacientech a přátelství s doktorem Maxem,“ říká sedmašedesátiletý autor.

Kniha, stejně jako ta předešlá, roste ve velké míře z toho, co sám jako bratr ve špitále zažil, ačkoli hrdina se jmenuje Samuel a občas se na něho 'začínající spisovatel' dívá zvenčí.

Historky z nemocnice jsou odžité a zčásti fabulované. Kromě postavy noblesního doktora Maxe se povídkami prolíná láska k vrchní sestře Irmě, která „voněla, byla vtipná, uměla dělat drahoty (…) a byla žádoucí.“

Nová kniha Jiřího Hovorky s názvem Máš cigáro?.Erotikou to jiskří skoro v každé druhé povídce. Čtenáře autor zavádí ale i na nóbl mejdan, kde zasáhne ruské komando, do zvláštního pařížského hanbince, blázince, pobaví také Duo Vagina. Místy zvážní, jako v povídce Ohne sranda, líčící zážitek z výslechu na StB, jež sídlí v bývalém kněžském semináři. „Je to celé veselé a nakonec smrt. Takový je život,“ říká Jiří Hovorka.

Jeho kamarád a kmotr knihy Miloň Čepelka napsal, že historky jsou to veselé i dojemné, lechtivé i přemýšlivé, na každé řádce z nich však dýchá osobní prožitek. Čtenář podle něho nikde nezapochybuje o jejich pravdivosti, 
i když se semtam podiví, jak bizarní může život být.

„Vzpomínky voní člověčinou v nejzemitějším smyslu toho pojmu a autor v nich tentokrát více pracuje také s významy a city, které jsou za slovy, o kterých se nemluví přímo a které jsou proto o to působivější. I situace řekněme hanbaté, zaznamenány tu prostořece přímočaře, tam 
s ostychem a náznakově, dostávají další rozměr, který čtenáři dochází sice dodatečně, ale zato pronikne hlouběji. Úsměv nad nimi probudí chuť ponořit se do vlastního vzpomínání,“ míní Miloň Čepelka.

Při své první knížce si autor ověřil, že příběhy musí odsýpat, protože dnes dle jeho slov lidé nečtou, a když ano, tak musí být kniha zkratkovitá jako klip. „Kde jsou doby, kdy jsem si jako malý kluk ve 
13.20 hodin naladil rádio a poslouchal pohádku," říká.

Grafik Jiří Hovorka, který pokřtí 20. listopadu svou druhou knihu s názvem Máš cigáro?.Jiří Hovorka je rodákem 
z Cetorazi u Pacova na Vysočině. Pracoval v Jitexu i AJG, je autorem desítek plakátů, ilustrací, obalů na LP i knihy nebo potraviny. K psaní ho přivedla dcera Lucie: když byla jako sedmnáctiletá nemocná, vyprávěl jí, co prožíval v jejím věku. „Čekala na každou další historku, a když se začala smát, byl jsem nadšený,“ líčí.

Dalším impulsem bylo, když v jednom magazínu našel ukázku z knihy Hovno hoří od tehdy neznámého Petra Šabacha. Právě k němu má literárně blízko. Prvotinu měl ale deset let v šuplíku, než ji půjčil kamarádovi z Cimrmanů. Nyní může psát i díky velké podpoře rodiny.
Knihou Máš cigáro?, kterou lze koupit v českobudějovických knihkupectvích Beseda a U Mikuláše,  chce hlavně pobavit. Jen v jedné povídce zobrazuje to, co ho štve: že se vytrácí vzájemná úcta.

„Když je někdo starý, tak je zákonitě blbý, překáží a už tady dávno neměl být. To mi vadí. Všichni se ženou za mamonem, ale měli by vědět, že si z tohoto světa nevezmeme nic: když člověk zemře, je nahý, prostěradlo má erární, na  palci cedulku a to je všechno.“

Autor: Václav Koblenc

19.11.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Stavebnictví - Stavebnictví Zedník 14 900 Kč

Zedníci (kromě zedníků ohnivzdorného zdiva) ZEDNÍK. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14900 kč, mzda max. 18000 kč. Volných pracovních míst: 9. Poznámka: Zednické práce na zakázkách firmy Asarko v Jihočeském kraji, zpět návrat na sídlo firmy - Jivno 101, Rudolfof, 373 71.. Pracoviště: Asarko s.r.o., 373 71 Rudolfov. Informace: Filípková, +420 734 202 604.

Gastronomie - Gastronomie Pomocníci v kuchyni 100 Kč

Pomocníci v kuchyni POMOCNÁ SÍLA - VÝDEJ JÍDEL. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 100 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce: výdej obědů, pracovní doba 9:30 - 13:30 , Požadujeme: spolehlivost,obratnost,příjemné vystupování, Zaměstnavatel si přeje být kontaktován v době od ( 7:00 - 15:30 ) , Možnost také jako DPP nebo zkrácený úvazek. Pracoviště: Záruba gastro a.s. - u sirkárny groz beckert, U Sirkárny, č.p. 739, 370 04 České Budějovice 4. Informace: Jaromír Pípal, +420 737 277 530.

Právo - Právo Právník 22 160 Kč

Ostatní specialisté v oblasti práva a příbuzných oblastech jinde neuvedení PRÁVNÍ AUDITOR/AUDITORKA. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22160 kč, mzda max. 33330 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Zpracovávání návrhů podání k soudům, správním úřadům a jiným orgánům. Provádění komplexní právní kontroly - audit všech právních jednání v podpisové kompetenci ředitele odloučeného pracoviště, ředitele územního pracoviště, generální ředitelky. Vypracovávání smluv. Specializovaná odborná činnost v oblasti majetkoprávní a restituční. Metodická činnost v oblasti majetkoprávní., Požadujeme: vysokoškolské vzdělání v magisterském studijním programu v oboru právo a právní věda; vysokou odbornost a profesionalitu; výbornou znalost občanského práva a právních předpisů upravujících činnost Úřadu (např. zákon č. 219/2000 Sb., zákon č. 201/2002 Sb.); samostatnost, spolehlivost, komunikační schopnosti, pečlivost, loajalitu. Vhodné i pro absolventy (diplom při nástupu do pracovního poměru nutný). Zkušenosti ve státní správě nebo samosprávě v oblasti majetkoprávní výhodou. Znalost práce s PC (MS Office, ASPI, Internet) na vynikající úrovni. Státní občanství České republiky, občanství jiného členského státu Evropské unie nebo občanství státu, který je státem Dohody o Evropském hospodářském prostoru. Splnění podmínek ustanovení § 17 odst. 2 a odst. 3 zákona č. 201/2002 Sb. Při nástupu do pracovního poměru požadujeme čistý výpis z rejstříku trestů. Řidičský průkaz sk.B., Požadujeme zaslání životopisu s průběhem praxe, motivační dopis, kopii dokladu o nejvyšším dosaženém vzdělání. Zasláním životopisu uchazeč o vyhlášenou pracovní pozici udělujeme souhlas se zpracováním poskytnutých osobních údajů ve smyslu zákona č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů, pro účely příslušného výběrového řízení. Přihlášku s požadovanými doklady zašlete mailem nebo poštou na níže uvedenou adresu nejpozději do 15.6.2018 (předmět e-mailu nebo dopisu: VŘ PA ÚP ČB).. Pracoviště: Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových - prokišova, Prokišova, č.p. 1202, 370 01 České Budějovice 1. Informace: Dana Němcová, .

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 15 000 Kč

Všeobecní administrativní pracovníci ASISTENT/KA - SEKRETÁŘKA V KANCELÁŘI. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplní práce je evidence zakázek, kompletace našich výstupů (zejména odhady a posudky), evidence účetních dokladů, přepisování textu, vyplňování výkazů, práce s pokladnou. Pracujeme v oboru znalecká činnost, reality. Důležitá je spolehlivost, pečlivost, komunikativnost a velmi dobrá práce s počítačem, velmi dobrá znalost českého jazyka. Znalosti cizích jazyků nejsou nutné, ale jsou výhodou. Zkušenosti nebo znalosti z oboru předností., Pracovní doba může být po dohodě flexibilní, obecně je na cca 20-30 hodin týdně, Pokud byste měli v evidenci vhodného kandidáta/kandidátku, prosím zasílat CV (+případný motivační dopis) na email : p.pokorny@pokonem.cz. Pracoviště: Pokorný - nemovitosti s.r.o., nám. Přemysla Otakara II., č.p. 58, 370 01 České Budějovice 1. Informace: Petr Ing. Pokorný, .


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Národní park Šumava, srovnání snímků, rok 2017.
18

Jak vypadá Šumava 11 let po orkánu Kyrill a následné kůrovcové gradaci

Ilustrační foto.

Muže odrovnalo skoro pět promile

V neděli přijďte na Den dětí do ZOO Dvorec

Dvorec – Kdo chce zažít báječnou neděli, měl by zamířit do ZOO Dvorec.

Uvidíte to nejlepší za 100 let z Československé republiky

České Budějovice – I v IGY Centru oslaví sto let republiky, a to unikátní výstavou.

Déšť potopil loď

Hluboká na Vltavou - V pátek dopoledne zjistil majitel lodi, že zmizela pod hladinou.

Mariánské je staveniště pro divadlo

České Budějovice –  Studenti připravili v rámci Budějovického Majálesu na čtvrtek debatu o kulturních prostorech ve městě. Řeč byla o aktuálních problémech budějovické kultury.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT