Nahrála na ni 14 písniček. Jedna z nich jí hodně ovlivnila vztah s tátou. „Čtyři roky jsme vůbec nebyli 
v kontaktu, ale teď jsem velice šťastná,“ říká 25letá písničkářka z Českých Budějovic.

Wabi Daněk napsal, že jsou na desce jak písně mladistvě naivní, tak překvapivě moudré. Jak CD vnímáte vy?
Písně jsem napsala během posledních tří let, starší jsem tam ani nedávala. A jestli někomu přijdou mladistvé a naivní, tak je to docela roztomilé, ne? 
A překvapivě moudré zní taky pěkně.

Připadáte si ještě v něčem naivní?
Než mi padl věk 25, tak jsem plánovala, jak budu mladá maminka, ale teď mi najednou došlo, že mám před sebou poslední pětiletku, kdy je mi ještě dvacet něco. V tomto ohledu možná už nejsem tak naivní.

Naivní určitě není Otec 
a dcera, asi hodně osobní písnička. Jak se rodila a jak ovlivnila váš vztah s tátou?
Hodně. Psala jsem ji ve vlaku, když jsem jela do Prahy, někde za Veselím nad Lužnicí. Stavěly se tam zrovna nové tunely, proto se v písničce zpívá „Tímhle tunelem jsem jela poprvé.“ Myslela jsem na taťku, se kterým jsme v té době nebyli vůbec v kontaktu, což trvalo nějaké čtyři roky. Teď je ale náš vztah výborný, jsem velice šťastná.

Díky čemu přišel ten zlom?
Tak nějak jsme si spolu začali povídat. Bylo to jednou v létě, šli jsme spolu na koncert Vlasty Redla v Třeboni, tam jsme zapředli řeč a postupem času to bylo super. Stává se to, mám hodně kamarádů, kteří mají rozvedené rodiče a vztah nahoru dolů. Ale teď jsem přešťastná, všechny vztahy 
s nejbližšími lidmi mám krásně vyrovnané.

Písničkářka Adéla Jonášová vydala CD Dobrodruh.Zdroj: ArchivCo vám na písničku řekl táta?
Já ji nejdřív natočila jako demáč. Pouštěla jsem mu ho a říkala: nauč se to, až budu točit sólovou desku, tak tě pozvu jako hosta 
a natočíme ji spolu. Pokrčil rameny a říkal: dobrý, tak já se to naučím. A povedlo se.

V jiné písničce zmiňujete letní Třeboň a zpíváte, že jste se tam chtěla dozvědět pravdu 
o sobě. Dozvěděla?
To sice není můj text, Píseň do deníku napsal Zbyšek Raška, ale dost mi mluví z duše: vždy, když napíše text, tak sedí jak pr… na hrnec. Pravdu jsem se nakonec dozvěděla, ale až poslední dobou, když mi padlo těch 25 let. Možná, že tahle deska uzavírá období, které mám za sebou.

A jaké máte před sebou?
Bude dospělejší.

Některé romantické polohy na desce překvapí, třeba že se díváte na hvězdy – provází vás totiž pověst drsné mladé ženy. Nakolik je ta romantika opravdová?
Obrovská, já jsem velmi romantický člověk.

Příklad?
Pro mě může být romantická každá chvíle. Cokoli, 
i nějaká denní pracovní činnost, anebo pochopitelně romantická chvíle s mým milým. Jsem velký romantik, všechno vnímám jako něco moc krásného, když se na to naladím.

Kdy jste naposled prožila něco romantického?
Poslední dobou hodně, protože jsem byla na dovolené. Na vodě, u Pravčické brány. Všechno je romantické, i když si jen tak člověk sedne na pivo, ne?

V textech mě zaujal ještě řádek, že láska by měla být povinná ve školních osnovách. Jak tomu rozumět?
Píseň se jmenuje Věda 
a my. Chci poukázat na to, že věda pořád vymýšlí vylepšováky, ale základní věci, které člověk potřebuje k žití, moc nepřiblíží ani nenaučí. Láska by se měla vyučovat na školách. Nemyslím tím kamasútru, ale to, jak by se k sobě měli lidé chovat.

Písničkářka Adéla Jonášová.Zdroj: Martin Volný

Všechny nástroje – kytaru, mandolínu, klavír, buben cajon a perkuse – jste na desku nahrála sama. Proč?
Chtěla jsem to dokázat sama sobě. Říkala jsem si: 
k čemu je, že hraju na víc nástrojů, když to na pódiu nikdy neukážu. A chtěla jsem si nahrát písničkářskou desku. Je to uzavření časového úseku pět let dozadu. Dál budu hrát jako písničkářka, ale možná půjdu žánrově trochu jiným směrem, víc do moderna.

Barvu hlasu máte blízkou ranějšímu období vaší mámy, Pavlíny Jíšové. Berete to jako vaše plus, nebo vám to vadí?
Beru to jednoznačně jako plus. Pokud mám to štěstí, že mě srovnávají s Pavlínou Jíšovou, která má nádherný hlas, tak je to super, ne? 
A pokud bych se chtěla zaměřit na posluchače v mé věkové kategorii, tak ti přehled o folkové hudbě nemají. Beru to jako devizu, 
i když mám hlas posazený níž a zdaleka nedokážu zazpívat takové krásné ječivé tóny jako mamka.

S mámou několik let objíždíte republiku…
… sedmým rokem.

Stovky hraní. Co vám to řeklo o mámě nového?
Stala se z ní spíš kolegyně v kapele, kamarádka a vím toho hodně. To, co dcery 
o svých mamkách neví, já vím. Jako když si dvě holky, výborné kamarádky, říkají všechny ty věci, které by nikomu jinému neřekly, to přesně mám s mamkou. Jsem nejstálejší člen kapely, s mamkou hraju vždycky, jsou to hodiny a hodiny 
v autě a je co si povídat. Vím toho hodně, ale nemyslím si, že je to na škodu.

Je nějaká písnička, kterou 
s mámou zpíváte ráda?
Hodně rádi mají lidé písničku Matka a dcera. Ráda si s ní zazpívám Dávno se známe, což kdysi zpívala se Šárkou Benetkovou, tam mě hodně baví prolínání hlasů: lidé pak neví, kdo zpívá nahoře a kdo dole. A je to hodně velká citovka. Potom mě baví písničky s celou kapelou, když Šany zahraje krásně elektrickou kytaru, Romča mastí basu, to má pak grády.

Již dvakrát jste zmínila pětiletky. Jak byste si přála, aby vypadala písničkářka Adéla Jonášová, až jí bude 30 let?
To bude mít za sebou aspoň jedno úspěšné album, které bude mezi lidmi známé. Několik úspěšných klipů, které mají na youtube hodně zhlédnutí, ideálně tak mega. Hodně odehraných svých koncertů…

A svatba?
Tu už má asi ve třiceti za sebou.

První, nebo druhou?
Doufejme, že tu první 
a poslední. A ve třiceti možná už i první dítě.