Před třemi lety seděl s kamarády na Sokolském ostrově. Zrovna odtál sníh a odhalil tak haldu odpadků. Tak je začali sbírat. Takto vznikl Odpad fest, jehož třetí ročník se ve středu uskuteční v Českých Budějovicích a slibuje andělské Pub Animals či ohňovou show.

Studentská ekologická akce má dvě části. První bude průvod, který v 15 hodin vyrazí z Lannovy třídy. Do pytlů se budou sbírat odpadky poházené na trase Sady – centrum – náměstí – Stromovka. „V čele bude megafon a budeme o sobě dávat vědět. Krom toho uděláme freesing: na stanovený signál všichni sběrači zmrznou v poloze, ve které se zrovna nacházejí,“ avizuje organizátor Jiří Vrba.

Průvod dorazí ke kolejím Jihočeské univerzity, kde vypukne v 17.30 hodin kulturní program. Figurují v něm kapely Pub Animals, Vees, El Tenere, divadlo SUD i ohňová show. „Často se účastníme různých beneficí, rádi podpoříme dobrou věc. A tohle je jedna z akcí, kdy nám byl sympatický její koncept, nápad průvodu a pročištění města se nám líbí,“ popsal zpěvák Pub Animals Pavel Podruh.

Na louce u kolejí vyroste kromě pódia několik vyhřívaných stanů i ohniště s dostatkem dříví. Bude se také soutěžit, třeba o samolepky, odznáčky a desky kapel. Vstupné je velmi symbolické: jeden odpadek ze země.

Rukavice a pytle účastníci průvodu nafasují. Obdrží rovněž pásky, díky nimž budou mít levnější občerstvení. Akce láká každý rok víc lidí, letos museli pořadatelé několikanásobně zvýšit kapacitu festivalu. „Původně jsme počítali, že přijde 160 – 200 lidí, ale teď už jich máme na facebooku přihlášeno přes sedm set,“ upřesňuje Jiří Vrba. A pokud jde o loňský výsledek sběračů, je slušný. „Byla toho lehce vrchovatá kára, která se běžně dává za auto,“ popsal organizátor.