Dlouhá léta Marie Staňková vůbec netušila, že se její fotografie skrývá v archivu Muzea Fotoateliér Seidel. Až nyní ji lidé díky digitalizaci sbírek a vydání knihy na dosud anonymním snímku poznali. Ve čtvrtek si ho devadesátiletá obyvatelka Českého Krumlova poprvé prohlédla.

„Jsem hrozně překvapená. Vůbec jsem nevěděla, že mě pan Seidel vyfotil, nikdy mi to neřekl ani neukázal," komentovala Staňková, která ve městě působila jako varhanice a učitelka hudby.

Snímek ji zachycuje při hře v kostele svatého Víta. V kterém roce vznikl však Staňková nedokáže odhadnout. „Vůbec netuším, kdy je to focené. Do kostela jsem chodila hrát asi od svých 20 let a ten účes jako na snímku jsem nosila skoro celý život. Mám tam ale na sobě kabát, takže to bylo asi spíš v zimě," řekla.

František Seidel se podle ní stejně jako jeho otec účastnil téměř všech akcí v Krumlově a vždy fotografoval. V kostele například často zachycoval sbor. Toho, že obrátil fotoaparát i na varhany, si přesto Staňková nikdy nevšimla.

Dodnes ale má celou řadu snímků ze Seidelova ateliéru. „Nechávali jsme si tu dělat rodinné snímky nebo portréty, dokud jsme byli ještě mladí," smála se. V domě podle ní bývalo velmi rušno, pro fotografie sem chodilo mnoho lidí.

Marii Staňkovou na dobovém snímku poznal další pamětník, Pavel Zeman. „Přišel za mnou pan Hudičák z muzea, ukázal mi fotografii a já jsme hned poznal, že je to paní učitelka Staňková. My se totiž známe už od 50. let," vyprávěl.

Také on byl častým návštěvníkem ateliéru. „V roce 1952 jsem si koupil malý fotoaparát, a tak jsem šel za panem Seidelem, aby mi ukázal, jak s ním pracovat. Vysvětloval mi to dole v kanceláři, byl moc ochotný," popsal. Poté si ještě k Seidelovým pravidelně nosil filmy na vyvolání.

Zástupci muzea ve čtvrtek Marii Staňkové předali kopii jejího snímku. Podle Miroslava Reitingera, ředitele Českokrumlovského rozvojového fondu, se tak ukazuje smysl digitalizace. „Doufali jsme, že se oživí, obnoví fotografie a  jejich příběhy. Velmi nás to tedy potěšilo," komentoval.

Zároveň věří, že lidé díky internetové databance poznají své příbuzné nebo známé na dalších portrétech a muzeum tak získá nové informace.

ČTĚTE TAKÉ: Muzeum zpřístupní 120 tisíc Seidelových fotografií na webu