VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Výstava ukazuje válečné utrpení

JIŽNÍ ČECHY - Posledním oddílem Bavorské zemské výstavy ve Zwieselu Bavorsko–Čechy: 1500 let sousedství, kterou postupně představujeme, je Dvacáté století.

23.6.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Archiv

Založením československého státu v roce 1918 se dostávají do popředí spíš českosovenské vztahy, vzájemné vztahy Čech a Bavorska se poněkud rozplývají.


Povědomí o vnitrostátním vývoji v Německu a v Československu je pro pochopení událostí let 1938– 1948 nezbytné. Tento oddíl je koncipován jinak než oddíly předcházející a sestává se ze dvou částí. Klíčové historické momenty bez bezprostřední spojitosti s česko– bavorskými sousedskými vztahy budou prezentovány jako dokumentární „časový řez“, prostřednictvím vysvětlujícího textu a několika málo sponátů.


Využita jsou navíc moderní média, jako například fotografie či film. Pohnuté dějiny a individuální osudy jsou dokumentovány svědectvím pamětníků.
Jedním z hlavních bodů je doba 1938–1948. Sem patří Mnichovská dohoda a anexe Sudet, vyhnání a pronásledování Čechů, sociálních demokratů a Židů, zánik čs. státu a vytvoření tzv. Protektorátu Čechy a Morava. Na příkladu atentátu na Heydricha lze pojednat témata vlády teroru, odboje a vyvražďování Židů. Gestapácká věznice a ghetto Terezín, koncentrační tábory Dachau a Flossenbürg s externím táborem v Litoměřicích patří k místům nacistického teroru v Bavorsku a Čechách.


Vyhnáním a nuceným vysídlením Němců z Československa byly násilně ukončeny konflikty mezi oběma jazykovými společenstvími. Nějvětší část odsunutých sudetských Němců našla domov v Bavorsku a tvoří jako tzv. čtvrtý kmen přímou součást bavorských dějin.


I přes určité sbližování v historiografii a politice zůstává odsun kontroverzním tématem. Komunistickým převratem roku 1948 se v německém povědomí Československo na 40 let přesunulo z prozápadně orientované střední Evropy do sovětského Ostblocku. Železná opona pak hranici neprodyšně uzavřela. Důležitým aspektem po roce 1948 jsou dějiny sudedských Němců v bavorsku a vlna českých exulantů v Bavorsku, z tohoto prostředí vzešli pracovníci Rádia Svobodná Evropa v Mnichově.


Ještě větší význam měla druhá vlna uprchlíků po srpnu 1968. Sametová revoluce patří ke klíčovým momentům dalšího vývoje českých, německých a evropských dějin, Česká republika začala být lidmi z Bavorska opět vnímána jako soused. Do polooddílu zvaného Výhled pak patří především vzkvétající přeshraniční kooperace.

23.6.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Druhou prosincovou neděli si lidé po celém světě připomínají památku  zemřelých dětí. Za svoje malé, ale i dospělé děti přišli zapálit svíčku jejich rodiče i sourozenci.
28

Smutek po dítěti nikdy nezmizí

Areál Monínec otevře celou hlavní sjezdovku již v pátek večer.
3

Areál Monínec otevře hlavní sjezdovku již v pátek večer

Policisté hledají svědky napadení

České Budějovice - Policie prosí širokou veřejnost o pomoc a spolupráci při šetření závažné události, která se stala ve čtvrtek odpoledne krátce po páté hodině odpolední v ulici Jaroslava Haška v Českých Budějovicích.

Prachatická policie hledá seniora z Vitějovic

Prachatice - Prachatičtí kriminalisté pátrají po pohřešovaném osmašedesátiletém seniorovi.

Pojištění dětí? Jde o nadstandard, důležitější je pojištění rodičů

Odpověď na otázku, zda se může vyplatit pojištění dítěte, dávají podle finančního poradce společnosti Partners Václava Valáška příklady z praxe. Dětské pojištění dává smysl především za podmínky pojištění vážných zdravotních komplikací, jako jsou trvalé následky úrazu nebo diagnóza závažného onemocnění.

OBRAZEM: Šumavské počasí fotoaparátem Romana Szpuka

Vimpersko - V neděli 10. prosince k večeru se na Vimperk sypal sníh, v noci sněžení ustalo, začalo divoce foukat, pak se objevil déšť, a tak jsem se vypravil ráno 11. prosince na Boubín, abych zjistil, kolik sněhu přibylo.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT